banner200
banner222
13 Kasım 2013 Çarşamba 12:17
Sevişme faaliyeti Başbakan'ı da devleti de ilgilendirmez
banner188
banner213
banner230
 WASHINGTON- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kızlı erkekli öğrenci evlerine ilişkin açıklamalarıyla başlayan tartışmalar sürerken evlere bir müdahalenin hukuken mümkün olup olmadığı da konuşuluyor.

Amerika’nın Sesi (VOA), Ankara kaynaklı haberinde kızlı erkekli öğrenci evlerine müdahalenin hukuken mümkün olup olmadığı konusunda hukuk uzmanlarının görüşlerine başvurdu. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Amerika'nın Sesi'ne, Türkiye'de özel hayata müdahale edilmesi için Anayasa değişikliği gerektiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi'nde görevli uzman Altıparmak, Başbakan Erdoğan'ın başlattığı tartışmayı mevcut hukuki çerçevede anlamlandırmakta zorluk çektiğini belirtirken de "Hukuken tartışılması mümkün dahi değil, bunu hem Türkiye'nin iç hukuku hem de Türkiye'nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında söylüyorum" dedi.

“SEVİŞME FAALİYETİ DEVLETİ İLGİLENDİRMEZ”
Hukuki çerçevede tanımlanmış insan hakları kapsamında özel hayat alanı bulunduğuna dikkat çeken Altıparmak, "Bir kişinin kendi özgür iradesiyle seçtiği alan içerisinde yapacağı hiçbir faaliyet hiçbir şekilde devleti ilgilendirmez. Açıkça söyleyelim ki akıllarındaki sevişmek, vesaire de buna dahildir, bu durum devleti ilgilendirmez. Bu Başbakan'ı da hükümeti de ilgilendirmez" diye konuştu.

“VALİ KONUTA DOKUNURSA SUÇLU OLUR”
Altıparmak, özellikle valiler gibi kamu görevlileri açısından “vahim bir tablo” bulunduğunu kaydederken de şu görüşleri dile getirdi:
"Eğer vali, ‘başbakan emir verdi bundan sonra özel hayata müdahale edeceğim’ derse cezai sorumluluktan kurtulamaz. Çünkü konut dokunulmazlığının ihlali suçtur. Eğer bunu kamu görevlisi, kamu görevlisi sıfatıyla bunu yaparsa daha ağırlaştırılmış suçtur. Başbakan talimat vermişti gerekçesi de bu suçu ortadan kaldırmaz."

KARMA YURT YOKTU
Bu arada Amerika’nın Sesi, Başbakan Erdoğan'ın, hükümet olarak devlete ait karma yurtları yüzde 75 oranında kapattıklarını yönündeki açıklamasının soru işareti yarattığını belirterek Türkiye'deki hukuk sisteminde, öğrenci yurtları açılması ve işletmesinin, daha önce Başbakanlık'a şimdi ise Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olan Yüksek Öğrenim, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun denetimi altında bulunduğuna dikkat çekti.

Mevzuata bakıldığında, Kurum’un sadece devlet değil öğrencilere barınma olanağı sağlayan özel yurt işletmelerini de denetleme hakkına sahip olduğu, mevzuat uyarınca Türkiye'de aynı bina çatısı altında kız ve erkek öğrenciler karma barınma mekanı açılması ya da işletilmesi söz konusu olmadığı kaydedildi. Haberde şöyle devam ediliyor:

“Başbakan'ın 'karma yurt' olarak ifade ettiği ise, aslında sadece ortak yemekhane ve bahçe gibi kamusal alanları karma olan ancak barınma binaları ayrı olan öğrenci yurtlarını kapsıyor. Son birkaç yılda hükümet, aynı kampüs yurt yerleşkesinde, kız ve erkek öğrenci yurtları bulunması uygulamasına son verdi."(Anka)
banner229
Son Güncelleme: 13.11.2013 22:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol