banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
27 Ekim 2015 Salı 16:22
Serik Kaymakamlığı  Antalya Barosu'ndan ilginç  bir talepte bulundu.
banner188
banner213
banner230

G-20'de gözaltına alınacaklar için Serik'te spor salonu hazırlandı!

G-20 Zirvesi'nin yapılacağı Antalya'nın Serik İlçesi'nde 100'üncü Yıl Spor Salonu, 9- 18 Kasım tarihleri arasında gözaltına alınacak yerli veya yabancı protestocuların konulması için kullanılacak. Kaymakamlığın resmi yazısında bu tarihler arasında gözaltına alınacak kadın ve erkek sayısının fazla olabileceği de belirtildi.
Antalya'da 15- 16 Kasım'da dünya ekonomisinin en güçlü 20 ülkesinin liderinin katılımıyla gerçekleşecek 'G-20 Liderler Zirvesi'nin yapılacağı Serik İlçesi'nde, Serik Kaymakamlığı Antalya Barosu'ndan ilginç bir talepte bulundu. Belek turizm bölgesinde, dünyanın en güçlü ülkelerinin liderleri Obama, Putin, Merkel gibi isimlerin katılacağı zirveye yönelik hazırlıklar kapsamında Serik Kaymakamlığı'nca Antalya Barosu Serik İlçe Temsilciliği'ne gönderilen yazıda, 9- 18 Kasım tarihleri arasında olası protestolara karşı çok sayıda gözaltı yapılacağının işareti verildi. Barodan gözaltılar için 24 saat hazır halde ve yeterli sayıda avukat bulundurulması talep edilen yazıda, gözaltılar için Serik Polis Merkezi Amirliği'nin yanı sıra, 100'üncü Yıl Spor Salonu'nun da bu tarihler arasında kullanılacağı kaydedildi. 

SPOR SALONU GÖZALTILAR İÇİN HAZIRLANDI
Serik Kaymakamı Rıfat Altan imzalı yazı şöyle: 
"Ülkemizin üstlenmiş olduğu G-20 dönem başkanlığı çerçevesinde, 15- 16 Kasım 2015 tarihlerinde Serik İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgesi olan Belek turizm bölgesinde gerçekleştirilecek liderler zirvesi hazırlıkları kapsamında, 9- 18 Kasım 2015 tarihleri arasında ilimize gelebilecek yerli veya yabancı protestocuların muhtemel yasadışı toplumsal olaylara katılmaları ve gözaltına alınmaları nedeniyle Serik İlçesi 100'üncü Yıl Spor Salonu'nun ve Serik Polis Merkezi Amirliği'nin geçici gözaltı merkezi olarak kullanılacağı öngörülmüştür. Bu kapsamda 9- 18 Kasım 2015 tarihleri arasında gözaltına alınacak olan erkek ve kadın şahıs sayısının fazla olabileceği değerlendirildiğinden, gözaltına alınan şahısların ifade işlemleri esnasında yeteri miktarda avukatın 24 saat esasına göre İlçe Emniyet Müdürlüğü ile koordine kurularak, gözaltı merkezinde hazır edilmesi."

BARODAN RED
Kaymakamlığın talebini 'gözaltılara hazırlık' olarak değerlendiren Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı ise bu talebe karşı Serik Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği yazılı yanıtta, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'na bağlı avukatların gözaltı merkezinde hazır bulundurulmasının savunma bağımsızlığına aykırılık teşkil ettiğini söyledi. Baro Başkanı Bacanlı, ilçe emniyet müdürlüklerince CMK atamalarında kullanılan ve baronun web sayfasında bulunan Baro Net sisteminden avukat talep edilmesi halinde söz konusu görevlendirmenin yapılacağı ve konuya ilişkin avukatlara da gerekli bilgilendirmelerin yapılacağını kaydetti.

BARO BAŞKANI: BİNLERCE GÖZALTI HAZIRLIĞI YAPILIYOR
Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı da söz konusu yazıyla gözaltına hazırlık yapıldığını söyledi. Gözaltı merkezlerinin oluşturulmasını da eleştiren Bacanlı, kaymakamlık talebinde binlerce kişinin gözaltına alınacağı yönünde hazırlık yapıldığının anlaşıldığını kaydetti.

http://www.antalyaajans.net/genel/g-20de-gozaltina-alinacaklar-icin-serikte-spor-salonu-hazirlandi-h41957.html
banner229
Son Güncelleme: 27.10.2015 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol