banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
31 Ocak 2016 Pazar 18:52
Şehit uzman çavuş Selçuk Paker, Ankara'da toprağa verildi

Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde bu sabah düzenlenen törenin ardından şehidin naaşı Ankara'ya getirildi. Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde İstanbul Ümraniye'de yaşayan babası Sait ve annesi Sevgi Paker, 1.5 yıl önce evlendiği hamile eşi Sedef Paker güçlükle ayakta durabildi. Cenaze törenine TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kuvvet komutanları, yüksek rütbeli subaylar, siyasiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze töreninde, bir dönem İstanbul Ümraniye Ülkü Ocakları'nda görev alan uzman çavuş Selçuk Paker'in ülkücü arkadaşları da İstanbul'dan gelerek hazır bulundu. Cami avlusunda polis barikatında kontrolden geçirilmelerine tepki gösteren ülkücüleri, orada bulunanlar yatıştırdı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından omuzlara alınan şehit uzman çavuş Selçuk Paker'in tabutu ile aynı camiden kaldırılan emekli astsubay Erhan Kıvanç'ın tabutu omuzlara alınıp top arabasına taşındı. Bu sırada ülkücü gençler, 'Şehidim hakkını helal et' ve Ümraniye seninle gurur duyuyor' sloganları attı.

Bir süre top arabasında taşındıktan sonra cenaze aracına alınan şehit uzman çavuş Selçuk Paker'in cenazesi Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 31.01.2016 18:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177