banner200
banner222
02 Nisan 2014 Çarşamba 14:45
Seçim sonrası bizi bunlar bekliyor!
banner188
banner213
banner230
 Milyonların kaderini belirleyecek yasalar:

Yerel seçimin ardından ekonomide milyonlarca kişiyi ilgilendiren uzun süredir beklenen düzenleme başlıkları Meclis gündemine gelecek. İki seçim arasında ekonomi ve sosyal haklarda çok önemli kararlar alınıp yasalar çıkartılacak.

Ekonomi yönetiminin seçim sonrası gündeminde emeklilikte yaşı bekleyenlerin sağlık hizmetleri, Bağ-Kur prim borçlarının affı, taşeron işçiler, sicil affı, öğretim üyelerine akademik zam gibi konular yer alıyor.
İşte ağustosa kadar öne çıkan konu başlıkları:

42 TL'ye sağlık Bağ-Kur prim borcu bulunan yüz binlerce kişiyi ilgilendiren prim affı ile emeklilikte yaşa takılanların ayda 42 lira GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabilmelerine ilişkin düzenleme çıkacak. Seçimin hemen ardından gelecek tasarıda taşeron işçilerle ilgili düzenlemeler de var.


Memura derece Memur sendikalarıyla yapılan 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede uzlaşılan konuları da kapsayan özlük haklarına ilişkin yasa çıkartılacak. Disiplin cezalarının affı ve 2005’ten sonra işe başlayan personele bir derece verilmesi planlanıyor.


Akademik zam Üniversitelerde çalışan araştırma görevlisi ve öğretim üyesi gibi akademik personelin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Performansa bağlı olarak maaşlarda artış yapılacak.

Perakende yasası küçük esnafı ve alışveriş merkezlerini yakından ilgilendiren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun taslağı seçimden sonra Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda görüşülecek ve bakanların imzasına açılacak. Meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyor.Siyasetin finansmanı Türkiye'nin daha önce imzaladığı uluslararası sözleşme çerçevesinde uygulamaya konulan yolsuzlukla mücadele stratejisi uyarınca bir paket gündeme gelecek. Siyasetin finansmanı ve mal varlığı konularında şeffaflığın sağlanmasına ilişkin düzenlemeler yapılacak.

Sözcü
banner229
Son Güncelleme: 02.04.2014 14:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol