banner200
banner222
25 Ocak 2014 Cumartesi 20:59
Savcılar kepenk kapattı
banner188
banner213
banner230

 17 Aralık operasyonu sonrası hükümetin yargıyı hedef almasının ardından Ankara Adliyesi’nde işler“durdu”. Savcılar, 17 Aralık’tan beri hiçbir büyük operasyona imza atmadı. Adliyede görev yapan önemli bir TMK savcısı, “Seçime kadar bizden bir operasyon beklemeyin” dedi. Bir başka savcı ise yürütme-yargı arasındaki kavgayı anımsatarak “Bu dönemde hiçbir savcı iş yapmaz. Başını kaldıran savcının kafasını kesiyorlar” ifadesini kullandı.

Hükümeti sarsan ve 4 bakanın istifasına yol açan 17 Aralık operasyonu, tüm adliyeleri olduğu gibi Ankara Adliyesi’ni de etkiledi. AKP iktidarının İstanbul, İzmir ve Adana’daki yolsuzluk ve TIR operasyonu gibi operasyonlarda görev alan savcıların dosyalardan el çektirilmesinin, BaşbakanErdoğan’ın bizzat savcıları hedef almasının tartışma yarattığı bir dönemde Ankara Adliyesi’ndeki operasyon dosyaları durma noktasına geldi. Edinilen bilgiye göre, savcılıklar şu an ellerindeki soruşturmaları “dondurdu”.Özellikle Terörle Mücadele Yasası’nın 10. maddesiyle görevli savcılık katı derin bir sessizliğe gömüldü.

TMK savcılarının, uzun süredir herhangi bir operasyona imza atmaması dikkat çekti. Ankara Adliyesi’ndeki son operasyonlardan birini Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na dinleme cihazı konulması üzerine 12 kişinin gözaltına alınması oluşturdu. 20 Eylül 2013’te yapılan operasyonda AKP’nin kuruluşunda görev alan iki kadın da gözaltına alınmış, sorgularının ardından serbest kalmıştı. Bu operasyonun, basında “İran casusu AKP kurucuları” şeklinde verilmesi savcılığın uyarılmasına neden olmuştu. Son siyasi gözaltı dalgası ise RedHack operasyonuyla yaşanmış, Barış Atay’ın bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmıştı.

Kulislerde konuşulanlar

Adliye kulislerinde, İstanbul’da başlatılan rüşvet ve yolsuzluk konulu 17 Aralık sürecinin etkisiyle soruşturmaların durduğu konuşuluyor. Özellikle seçimlere kadar siyasi yönü olacak bir operasyonun yapılmayacağı konusunda yargının önemli bir kısmı hemfikir. Ankara Adliyesi’nde önemli konumda olan bir savcı, “Seçime kadar bizden bir operasyon beklemeyin. İşleri durdurduk. Gazeteciler olarak rahat olun” dedi. Başka bir savcı ise yaşanan süreci eleştirirken, yargının içinde bulunduğu tabloyu,“Bu dönemde hiçbir savcı iş yapmaz. Başını kaldıran savcının kafasını keserler” sözüyle özetledi.
Alican Uludağ-Cumhuriyet

banner229
Son Güncelleme: 25.01.2014 21:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol