banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
06 Ekim 2016 Perşembe 15:37
'Sarımsağın başkenti'ne sarımsak satıyorlar
banner188
banner213
banner230

GAZİANTEP - Mahmut Bazlama

Gaziantep'in Araban ilçesinde üretilen ve iriliğiyle dikkati çeken sarımsak, "sarımsağın başkenti" olarak nitelendirilen Taşköprü'ye de gönderilmeye başlandı.

Önceki yıllarda alternatif ürün olarak tercih edilen ve tane doluluğunun yanı sıra iriliği sayesinde de ilgi gören Araban sarımsağı, müşteri portföyüne "sarımsağın başkenti" Taşköprü'yü de ekledi.

Sarımsağın ilçedeki ekim alanı da her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 10 bin dönümlük alanda yetiştirilen sarımsak için yeni yılda 30 bin dönümlük yer ayrıldı.

Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Araban sarımsağında 2016 yılındaki rekoltenin üreticiyi sevindirdiğini söyledi.

Arabanlı çiftçilerin sarımsağa yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Doğan, "İlçede üretilen sarımsaklar civar illerin yanı sıra İstanbul ve Ankara gibi büyük illere satılıyor. Biz Türkiye'nin birçok iline Araban sarımsağını satıyoruz. Hatta sattığımız iller arasında sarımsağın başkenti diye bilinen Kastamonu ve Taşköprü ilçesi de eklendi. Daha önce alternatif ürün olarak ekilen sarımsak, artık ilçenin ana geçim kaynağı olma yolunda ilerliyor." diye konuştu.

Üreticilerden Şıho Boztaş da Araban sarımsağının kalite ve dayanıklılık açısından Taşköprü sarımsağından daha iyi olduğunu ifade etti. Boztaş, ürettikleri sarımsakların genellikle Taşköprü'ye gittiğini, burada paketlendikten sonra Türkiye'nin farklı bölgelerine satıldığını belirtti.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 06.10.2016 15:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol