banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
08 Haziran 2016 Çarşamba 16:09
'Sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyrek büyümesinin öncüsü olmuştur'
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayi üretiminin 2016 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir büyüme sergilediğini belirterek, "Cuma günü açıklanacak olan büyüme verilerinde de görüleceği üzere, sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyrek büyümesinin öncüsü olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Özlü, yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, bu yılın nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttığını, arındırılmamış endekste ise artışın yüzde 0,6 olduğunu anımsatan Bakan Özlü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldığını aktardı.

İhraç edilen ürünlerin yüzde 94'ünün sanayi ürünü olduğu göz önüne alınırsa ihracattaki olumlu gelişmelerin, doğrudan sanayi üretimine yansıyacağını bildiren Faruk Özlü, sanayi üretim rakamları değerlendirilirken sadece tek bir ayın verilerine bakmak yerine sanayinin genel eğilimlerini görecek şekilde orta ve uzun dönemli bakmanın daha doğru olacağını vurguladı. Bakan Özlü, şöyle devam etti:

"Sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir büyüme sergilemiştir. Cuma günü açıklanacak olan büyüme verilerinde de görüleceği üzere, sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyrek büyümesinin öncüsü olmuştur. Türkiye bir yandan büyürken bir yandan da ekonominin daha sağlam temellere oturması için gerekli adımları atmaya devam etmektedir. Nitekim uluslararası fonlar ve kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye için yılbaşında yaptıkları tahminleri yukarı yönlü güncellemişlerdir. Yeni kurulan 65'inci Hükümetimizin en önemli önceliklerinden biri, sanayicinin ve yatırımcının önünü açmak olacaktır. Sayın Başbakanımızın deyimiyle, yatırımcıların önüne turkuaz halı sereceğiz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak çalışmalarımızın, girişimcilerimiz ve sanayicilerimiz için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu bilinçle hareket edeceğiz ve sanayi üretimimizin hem nicelik hem de nitelik olarak artması için gerekli adımları birer birer hayata geçireceğiz."

Muhabir:Seval Ocak Adıyaman

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 08.06.2016 16:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol