banner200
banner235
banner225
04 Mart 2016 Cuma 11:12
Sanal vergi dairesi vızır vızır işliyor
banner188
banner213
banner230

 Mithat Yurdakul

Mart ayının gelmesiyle birlikte vergi yoğunluğu da başladı. Bu sene mükellefler, genişletilmiş hazır vergi uygulamasıyla internet üzerinden ödeme yapabilecek. Meskenlerinden kira geliri elde edenler, kira gelirlerinin yıllık 3 bin 600 TL'yi aşması halinde GMSİ (Gayrimenkul Sermaye İradı) beyannamesi verecek.

Mükellefler artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayabilecek. Hisse senetleri, telif hakları, şirket hissesi, şirket devri ve taşınmaz satışından doğan kazançlar bu kapsamda değerlendirilecek. Değer artışı vergilendirmesinde istisna sınırı ise 10 bin 600 TL. Miras kalan veya bedelsiz sahip olunan gayrimenkullerin satılması, değer artışı olarak değerlendirilmeyecek.

Birden fazla işte çalışanlar da beyanname doldurmak zorunda. İşçiler, 2., 3. işverenden aldıkları ücretlerin toplamı 29 bin TL'yi aşarsa beyanname verecek. Tek işvereni olan mükellefler ise beyanname vermek zorunda değil.

Yurtdışına da açık

Beyannamelere, 25 Mart 2016'a kadar https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ adresinden ulaşılabilecek. Vergi hesaplamalarının otomatik olarak yapılacağı sistemden yurtdışında yaşayanlar da faydalanacak. Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarına ilişkin gelir vergisi beyannamesinin önceden hazırlanarak mükellefin onayına sunulmasına dayanıyor. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamıyor. Bu gruptakiler, kazanç temin etmemiş olsalar bile yıllık beyanname vermek zorunda. Elde edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazançlara ilişkin olarak beyanname verilip verilmeyeceği gelir tutarını internete girerek öğrenilebiliyor.
memurlar.net

banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 11:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol