banner200
banner222
08 Kasım 2012 Perşembe 09:52
Sahneden Balbay’a selam
banner188
banner213
banner230

ANKARA SANAT TİYATROSU 50. YILINDA AZİZ NESİN’İN

‘SELAMÜN KAVLEN KARAKOLU’ İLE ‘PERDE’ DİYOR

AST’tan 50. yıla ‘selam’

© İki dolandırıcının açtığı sahte karakolun, hem halk hem de devlet tarafından ciddiye alınmasıyla yaşanan karmaşayı ele alan oyunu, tesadüf bu ya, 50. sanat yılını kutlayan Yücel Erten yönetiyor. Oyunda gazetemiz yazarı Mustafa Balbay’ın tutukluluk süresine de dikkat çekiliyor.

SELDA GÜNEYSU

ANKARA - Başkentin en eski özel tiyatrosu Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), 50. yılına Aziz Nesinin Selamün Kavlen Karakolu ile merhaba diyor.

İki dolandırıcının açtığı sahte karakolun, hem halk hem de devlet tarafından ciddiye alınmasıyla yaşanan karmaşayı ele alan oyunu, tesadüf bu ya, 50. sanat yılını kutlayan Yücel Erten yönetiyor.

Oyunda, Silivride tutuklu bulunan gazetemiz yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbaya da selam gönderiliyor. Bir aydının sudan sebeplerle tutuklanmasını anlatan İster misiniz beni de 1344 gün tutuklasınlar?repliği, her oyunda Balbayın tutuklu kaldığı günle orantılı olarak değişiyor. Tiyatronun Yönetim Kurulu üyelerinden, ünlü oyuncu Mahir İpekleyenilenen tiyatroyu ve Selamün Kavlen Karakolunu konuştuk:

- AST Zübükün ardından bu yıl yine bir Aziz Nesin oyununu sahneye taşıdı...

Biliyorsunuz, AST geçen yıllarda büyük sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntıların en mühim olanı da seyircisizlikti”. Silkelendik, doğru ve estetik oyunları izleyicimizle buluşturmaya karar verdik. Bunun için de Türkiyenin sayılı yönetmenlerinden biri olan Yücel Erten ile çalışmak istedik. Ne tesadüftür ki Devlet Tiyatroları (DT) Yücel Ertenden bir Aziz Nesin oyunu istemiş. O da bir değil, iki Aziz Nesin oyununun uyarlamasını yapmış. Böylece AST, Yücel Ertenin de omuz vermesiyle bir kez daha bir Aziz Nesin oyununu sahneye taşıdı. Ayrıca bu yıl ASTın 50. yılı. Yücel Ağabey de 50. sanat yılını kutlayacak. “50”ler denk geldi.

- Oyunda tutuklu olan ve katledilen aydınlara da göndermeler yapıyorsunuz...

Bir aydının tutuklanmasını konu edinen sahnede İster misiniz beni de 1344 gün tutuklasınlar?repliği, gazetenizin yazarı Mustafa Balbaya yönelik... Cumhuriyet, her gün Balbayın köşesinde tutuklu olduğu gün sayısını yazıyor. Bu replik de o gün sayısına göre her oyunda değişiyor. Böylece sahneden Balbaya selam göndermiş oluyoruz. Onun nezdinde tüm aydınlara...

‘İzleyicimizi geri kazandık’

- Oyunda sizin dışınızda izleyicilerin yakından tanıdığı Mehmet Ulusoy, Özgürcan Çevik, Özgün Aydın gibi oyuncular da rol alıyor. AST kadrosunu da geçen yıllara oranla güçlendirmiş görünüyor...

AST iki sezondur izleyicisini geri kazandı. Bunda Zübükve Giderayakadlı oyunların da rolü oldu. Selamün Kavlen Karakolunda rol alan arkadaşlar da tamamen ASTtan yetişme oyuncular.

- Başbakanın tiyatroları özelleştirmeye yönelik Bunlar yarım porsiyon aydınşeklindeki sözlerine ve DTnin tüzel kimliğini sağlayan 5441 sayılı yasaya da bir gönderme var oyunda...

Çünkü bu mesele sadece DTnin ya da Şehir Tiyatroları’nın meselesi değil. AST olarak bu durum ortaya çıktığından beri arkadaşlarımıza destek veriyoruz.

- Oyunun en etkili sahnesi ise final sahnesi... Bir daktilo üzerine bırakılan kırmızı bir karanfil...

İşte bu sahne bütün demokrasi kayıplarına bir selam aslında... Oyunun yazarı Aziz Nesine de...

banner229
Son Güncelleme: 08.11.2012 09:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol