banner200
banner222
03 Aralık 2012 Pazartesi 09:46
Sağlık çalışanlarına dönük şiddet bitmiyor: Kadın sağlıkçının kafasını duvara çarptılar!
banner188
banner213
banner230

Sağlık çalışanlarına dönük şiddet durmuyor. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gören bir hastanın hayatını kaybetmesi üzerine hastahaneye gelen yakınları, kadın sağlık çalışanına saldırdı.

Sağlık çalışanlarına şiddet bir kez daha güvenlik kamerasına takıldı. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gören bir hasta hayatını kaybetti. Ölüm haberini alan hasta yakınları hastahaneye geldi. Yakınlarının cenazesini sedye üzerinde gören hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırdı. Bir hasta yakını, kadın sağlık çalışanını kafasından tutarak duvara doğru fırlattı. Hasta yakınları, güvenliğin arkasına sığınmak zorunda kalan sağlık çalışanının yaşamını yitiren hastayı tekrar muayene etme girişimine de şiddetle karşılık verdi.

O anlar güvenlik kamerasına böyle yansıdı:

Öte yandan yaşanan saldırı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası tarafından protesto edildi.

SES Aksaray üyesi, doktor, hemşire, sağlık görevlisi ve hizmetliler saat 11.30'da İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü önünde toplanarak, "İnsanca yaşam koşulları, can güvenliği istiyoruz" yazılı pankart açtı. Grup adına yapılan açıklamada, iki gün önce hastanenin yoğun bakım ünitesinde ölen hastanın yakınları, hastanın ölüm nedeninin doktor tarafından kendilerine açıklanmasına rağmen, durumu kabullenmeyerek, doktor ve hastane personeline saldırdıkları belirtildi. Saldırı karşısında hastane güvenliğinin yetersiz kaldığı belirtilerek, "Birçok sağlık çalışanı korkuyla kendini tuvaletlere ve diğer odalara kilitlemiştir. Olaylar sonucu darp edilen sağlık çalışanları ve hasta yakınları psikolojik travma yaşamıştır" denildi. Açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yönetimi de çalışanlarına sahip çıkmadığı için eleştirildi.

"Sağlık Bakanı sağlık sisteminin hasta olduğunu kabul etsin"
SES üyelerinin ardından basın açıklaması yapan İstanbul Tabip Odası adına yapılan açıklamada, hükümetin uyguladığı politikalarla sağlık çalışanları ve hastaların karşı karşıya getirildiği belirtilerek, "Önce hastanın hasta olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Sağlık Bakanı sağlık sisteminin hasta olduğunu kabul etsin" denildi. Açıklamada, son 10 yılda sağlık çalışanlarına karşı şiddetinde katlanarak arttığı da belirtildi.

"Çok korktuk, olaylardan hastalar etkilendi"
Hasta yakınları adına konuşan Fatma Gürses, "Cam çerçeve kırdılar. Doktor ve hemşireler korkudan odalara kaçtı. Hastalar olaylardan çok etkilendi. Ben aynı sabah ameliyat olacak eşimin gürültüleri duymaması için televizyonun sesini açtım. Çok kötüydü, yetkililer önlem almalı" dedi. Olaylar sırasında hastane koridorlarında meydana gelen hasarla ilgili fotoğraflar da basın mensuplarına verildi.

sol
banner229
Son Güncelleme: 03.12.2012 09:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol