banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
30 Mart 2016 Çarşamba 16:24
'Sadece ürün değil bilgiyi de ihraç edeceğiz'
banner188
banner213
banner230

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 'Sadece verim ihraç etmeyeceğiz, bilgiyi de ihraç edeceğiz. Ar-Ge ve dizaynı burada yapacağız, icabında lisans hakkını ikinci taraflara vereceğiz ve adeta düşüncesi iyelik ihracatı yapacağız.' dedi.

Işık, Ford Otosan'ın Eskişehir'in İnönü Tesisleri'nde ürettiği Ford Ecotorq Motoru Seri Üretime Geçiş Töreni'nde icra ettiği konuşmasına hanuman ayında ölüm fail Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'u anarak başladı.

Ford'un acemi soy sop motoru Ecotorq'un dar üretimine başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, şunları kaydetti:

'Ford'un toptan ağında 'ağır ticari dizel motor' emek harcaması elden Ford Otosan'da yapılıyor. Ford Otosan, 3 kıtada mecmu 60 ülkenin kamyon özelinde satış, aranjman ve dağıtıcı tayin haklarına sahip. Ford Otosan, bu acemi motoru yükseltmek düşüncesince 100 milyon dolarlık envestisman gerçekleştirdi. Bu plan kapsamında 36'sı iklim dışı kazanmak neredeyse mecmu 69 buluş belgesi başvurusu yapıldı. 

Ülkemizde geliştirilen Ecotorq motorların, meydana getirilen nezdinde lisans anlaşmasıyla, dünyanın en iri kamyon pazarı bulunan Çin'de, JMC markalı araçlarda kullanılmak neredeyse üretileceğini öğrendim. Yine kamyonların şasi, kabine ve parçalarının teknolojisine bağlı ayrımsız firmayla nezdinde lisans anlaşması şimdi imzalanmış durumda. İşte bizim Türkiye'de erişmek istediğimiz düzem esasta hakeza nezdinde seviyedir. Sadece verim ihraç etmeyeceğiz, bilgiyi de ihraç edeceğiz. Ar-Ge ve dizaynı burada yapacağız, icabında lisans hakkını ikinci taraflara vereceğiz ve adeta düşüncesi iyelik ihracatı yapacağız.'

''Otomotiv endüstrisinde yerlilik oranını artırmamız için, motosiklet ve para aktarımı organlarını üretmemiz iri ehemmiyet taşıyor'

Bakan Işık, 14 ehemmiyetli eylemden oluşan Otomotiv Strateji Belgesi'ni bundan hakeza sonuç etaba getirdiklerini belirterek, 'Önümüzdeki günlerde, bu belgeyi Resmi Gazete'de yayımlanması düşüncesince Başbakanlığa göndereceğiz. Bursa'da kuracağımız otomotiv sınav merkezi düşüncesince 54 milyon teklik masraf yaparak kamulaştırmayı tamamladık. Fren sınav pistinin plan ihalesini sonuçlandırdık, sene ortamında imal ihalesine de çıkacağız.' sanarak konuştu.

Otomotiv sektöründe Ar-Ge çalışmalarının iri ehemmiyet taşıdığına dikkati çekici Bakan Işık, laflarına şu biçimde bitmeme etti:

'Ülkemizde yerleşmiş 254 Ar-Ge merkezinin 56'sı taraf endüstri ve 15'i de anne endüstri kazanmak neredeyse 71 tanesi otomotiv sektöründe çalışkanlık gösteriyor. Dikkatinizi çekiyorum, elden Ford Otosan'ın 3 sayı Ar-Ge merkezi bulunuyor. Hayata geçirdiğimiz Ar-Ge Reform Paketi ile hem bu Ar-Ge merkezlerinin etkinliklerini şimdi da artırmalarını bununla beraber aşırı sayıda acemi Ar-Ge merkezi kurulmasını hedefliyoruz. Ar-Ge Reform Paketi'yle ilişik tali mevzuat çalışmalarımızı da inşallah en çelimsiz müddette tamamlayacağız. Çok şümullü nezdinde Üretim Reform Paketi üstünde de çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü tabir buyurmak istiyorum. 

Bu sene geçmiş evresini faaliyete geçireceğimiz Bilişim Vadisi'nde toprak tahsislerine başladık. Şu hususun altını yemek istiyorum, Bilişim Vadisi, elden yazılım, elektronik, bilgelik teknolojileri derece sektörler düşüncesince kurulmuyor. Bilişim Vadisi, topu topu sektörler için, topu topu kazançlı faaliyetlerimizi yükseltmek düşüncesince kuruluyor. Zira bundan hakeza yazılım ve elektronik, etraflı sektörlerin kalbinde toprak alıyor. Mesela 2030 yılında, nezdinde otomobilin maliyetinin yarısını otomotiv elektroniği oluşturacak.'

Bakan Işık, otomotiv sektöründe gerçekleştirecekleri en ehemmiyetli çalışmalardan birinin de sektörle beraberce Motor Mükemmeliyet Merkezi'ni ihdas kılmak olacağını anlattı.

Otomotiv endüstrisinde yerlilik oranını çoğaltmak için, motosiklet ve para aktarımı organlarını üretmenin iri ehemmiyet taşıdığına yer veren Işık, şunları kaydetti:

'Türkiye'de motosiklet üreten firmalarımız, ürettikleri motorları çoğu kez kişi araçlarında kullanıyor, kadran ekonomisinden ırak nezdinde istihsal yapıyor. Bu nedenle, maliyetler artıyor, istihsal kütlesi ve satışlar ceninisakıt ölçüde kalıyor ve efdal değerli Ar-Ge gerçekleştirmek beklenen olmuyor. Geçtiğimiz yıl, otomotiv taraf sahasının mecmu ihracatı 8,6 bilyon dolar iken motosiklet ihracatımızın elden 222 milyon seviyesinde kalması tabloyu ortaya koyuyor. Motor Mükemmeliyet Merkezi'nde yapılacak çalışmalarla, motosiklet ve para aktarımı organı çoğaltma kabiliyetimizi artıracağız. 

Yakıt sistemi, silindir, biyel, krank, elektronik sistemler ve şanzıman derece parçaların tasarlanması düşüncesince lüzumlu sınav gereksinimlerini bu merkezde karşılayacağız. Motor Mükemmeliyet Merkezinde, nezdinde motorun tasarımından civar örnek üretimine derece yapılması müstelzim topu topu testler yapılabilecek. İnşallah bu sene ortamında bu tesisimizin aslını atmayı ve aceleci nezdinde biçimde faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.'

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol