banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
27 Şubat 2016 Cumartesi 17:32
Rusya'nın Kırım'ı işgali protesto edildi

İSTANBUL

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Rusya'nın Kırımişgalini protesto etti.

Kırım işgalinin ikinci senesinde Galatasaray Meydanı'ndan birlikte araya mevrut grup, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüdü. Burada 'Rusya Kırım'dan elini çek' mukayyet pankartlar açan katılımcılar, 'İşgalci Rusya, Kırım'dan defol', 'Vatan, millet, vatan, Kırım', 'Bir hapaz el değil, birlikte sumsuk milletimiz' biçiminde çarpıcı sözler attı.

Grup yerine izah karşıcı Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal İçten, Rusya'nın çabucak alanda değil, tamamı dünyada sulh düşüncesince yıldırma unsuru olmaya bitmeme ettiğini savundu.

Rusya'nın, Kırım işgalinden başlayarak, Ukrayna'nın öbür bölgelerine meydana getirdiği saldırıların peşi sıra Suriye'de aralarında evlatların da bulunduğu nice insanoğlunun ölümüne faktör bulunduğunu dile getiren İçten, şunları kaydetti:

'Her çeşitli arsıulusal hukuk, geçim ve kuralları bulunmayan farzımuhal Kırım'ı işgal fail Putin ve emrindeki silahlı askerler, bu dü sene zarfında işgali meşrulaştırmak ve ikrar yol açmak düşüncesince değme çeşitli sertliği uygulamışlar ve uygulamaya bitmeme etmektedirler. Başta Kırım Tatarları kazanmak gibi işgali ikrar etmeyen Kırım'da canlı tamamı kişilere yıldırma hasretmek düşüncesince sudan bahanelerle değme gündüz evlere dominant düzenlemekte, insanoğlu tutuklanmaktadır. Stalin canlı Putin ve onun Kırım'daki iş birlikçileri güzel bilmeliler ki, küllerinden tekraren doğan Kırım Tatar halkı, Numan Çelebi Cihan'ın açmış bulunduğu ışıklı yoldan ve liderimiz Mustafa Abducemil Kırımoğlu'nun izinden katiyen arka dönmeyecektir.'

Katılımcılar açıklamanın peşi sıra konsoloshane binasının duvarına yağız çelenk bıraktı.

Muhabir: Emin İleri

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 27.02.2016 17:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177