banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Ocak 2016 Çarşamba 12:02
Rusya'da lüks oto satışları kriz dinlemiyor
banner188
banner213
banner230

AA muhabirinin, merkezi Rusya'da bulunan Avrupa Ticaret Birliği ve otomobil distribütörlerinin verilerinden derlediği bilgilere göre, Rusya'da 2015'te otomobil satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 35,7 azaldı. Bu dönemde 1,6 milyon otomobil satıldı.

Rublenin büyük oranda değer kaybetmesi nedeniyle ithal otomobillerin fiyatı artarken, halkın büyük çoğunluğunun ekonomik zorluklarla boğuştuğu ülkede otomotiv pazarının geleceği de şimdilik belirsiz görünüyor.

Ancak Rolls Royce, Porsche, Lamborghini ve Bentley gibi lüks otomobil markalarının satışları ekonomik krize rağmen artmaya devam ediyor.

Porsche şirketinin Rusya Müdürü Thomas Startzel, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 2015 yılında Rusya'daki otomobil satışlarını yüzde 12 artırdıklarını belirtti.

İtalyan Lamborghini şirketinin Rusya'da geçen yılki otomobil satışlarının bir önceki yıla oranla yüzde 31 arttığı bildirildi. Geçen yıl Rusya'daki satışlarını Rolls Royce şirketinin yüzde 1, Lexus'un yüzde 6 arttırdığı da kaydedildi.

Bentley şirketi de geçen yıl Moskova'daki üçüncü otomobil showroomunu açmıştı.

Pazarda büyük kayıplar yaşanıyor

Bir önceki yıla göre 2015'te toplamda 890 bin daha az aracın satıldığı Rusya'da, lüks otomobiller dışındaki markaların ise satışlarında önemli düşüşler yaşandı.

Chevrolet, Mazda, Subaru, Suzuki, Citroen ve Peugeot gibi markaların satışları yüzde 40 - 80 azalırken, General Motors bu yılın başında Saint Petersburg'daki fabrikalarını kapatma kararı almıştı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 20.01.2016 12:02
Anahtar Kelimeler:
RusyaArtışOtomobilSatış
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol