banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Ocak 2016 Perşembe 12:42
Ruslar Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına ara vermedi
banner188
banner213
banner230

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilim, Rusların Türkiye'de yaptığı gayrimenkul yatırımlarına yansımadı. Ruslar, Antalya başta olmak üzere Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına devam ediyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan 1A Plus Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Sevimli, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin, birçok sektörü negatif etkilemesine rağmen Rusların ilgi odağı ve yabancı yatırımcıların gözdesi gayrimenkul sektöründe durumun farklı olduğunu söyledi.

Sevimli, Rus vatandaşlarının gayrimenkul alım tercihini en yoğun Antalya'dan yana kullandıklarını dile getirerek, 'Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ile yaptığımız değerlendirmede, 2013-2015 yıllarında Türkiye'de en fazla yabancı konut satışının yapıldığı ilin Antalya olduğunu gördük. 2015 yılında Antalya'da yabancı konut alımı sayısı 6 bin 112 civarındayken bu sayının yüzde 30-35 aralığındaki konut adedi Rus vatandaşlarına satıldı' dedi.

'Ruslar, yatırıma devam edeceklerini söylüyorlar'

Sevimli, iki ülke arasında yaşanan gerginlikten gayrimenkul sektörünün etkilenmediğinin altını çizdi.

Rusların Türkiye ilgisinin devam ettiğine dikkati çeken Sevimli, 'Yaşanan olumsuz süreçte konutlarını satarak geri dönmeyi planlayan Rus vatandaşları yok denecek kadar az. Antalya'da yerleşik Ruslar, burada yaşadıkları için son derece mutlular ve Antalya'ya yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtiyorlar' diye konuştu.

'Rusların Türkiye'ye ilgisi politik olaylarla azalmaz'

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da Rusların gayrimenkul talebinde büyük bir geri çekilme görmediklerini belirtti.

Turizmde de gerileme olmadığını ifade eden Baygan, 'Onların Türkiye'ye ilgisi politik olaylarla azalmaz. İlk başta küçük bir geri çekilme olsa da Rusların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına ara vermediğini rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Gelen talepler bunu gösteriyor. Rusların Türkiye'deki konut talepleri çok hızlı sonuçlanıyor ve bu onlar için bir fırsat. Ofislerimize gelen taleplerden, Rusların Türkiye'den vazgeçmediğini ve gayrimenkul yatırımlarına ara vermediğini rahatlıkla anlayabiliyoruz' dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 21.01.2016 12:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol