banner237
banner241
Yeşim
Yeşim
29 Ağustos 2015 Cumartesi 23:24
Rus basınında olay Erdoğan yorumu: Her şey dahil istiyor!

Rusya'nın en etkili ajanslarından Ria Novosti'de yayınlanan bir makalede, "Türkiye Cumhurbaşkanı Rus turistler gibi 'her şeyi dahil' istiyor" ifadeleri dikkat çekti.

Rusya’nın etkili haber ajansı Ria Novosti için bir makale kaleme alan araştırmacı yazar Mihail Şeynkman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her şeyi birden istediğini, diğer herhangi bir Türk vatandaşının bu konuda kendisi ile yarışmasının imkansız olduğunu yazdı. Genel seçimi kast eden Rus yazara göre ilk denemesinde başarılı olamayan Erdoğan, ikinci kez bir çaba daha göstermek istiyor. Şeynkman Erdoğan’ı en iyi anlayanın Rus turistler olduğunu, onların da “her şey dahil” paketleri tercih ettiklerini ifade etti.

BAZI KÜRTLER ERDOĞAN’IN TARİHİNİ BOZDU

Türkiye’de siyasi durumun olumsuz olduğunu ve herkesin birbirinden artık nefret ettiğini belirten Şeynkman, “Erdoğan yönetimi ülkeyi yeniden seçime götürüyor. Ancak herkes onları anlamıyor. Ülkede sadece Türkler yaşamıyor. Bazı Kürtler de Erdoğan’ın tarihini bozdu. Türkiye’nin yakın tarihinde erken seçim ilk kez oluyor. HDP ilk kez 80 koltuğa ulaşınca 2002’den bu yana iktidarda olan AKP hükümet kurabilmek için salt çoğunluğu elde edemedi. Diğer iki muhalif parti de destek olmayınca koalisyon da kurulamadı.” bilgisini paylaştı. 

DAVUTOĞLU GÖRÜŞÜYOR GÖRÜNDÜ

7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan tabloda hükümet kurmakla görevlendiren Ahmet Davutoğlu’nun 45 gün boyunca koalisyon için görüşüyor görüntüsünü çok iyi ortaya koyduğunu savunan Rus yazar, şu ifadeleri kullandı: “Söylendiği gibi çay içip kaşık oynadılar. Erdoğan bir çocuk oyununda olduğu gibi ‘Don!’ ifadesi ile süreci durdurdu. İlk hareket etmeye başlayan cezalandırılacağı sihirli kelimesi söylendi. İnanmadılar, göstermek zorunda kaldı.”

ERDOĞAN KENDİ PARTİSİNİN REYTİNGİNİ KURŞUN HIZI İLE YÜKSELTMEK İSTİYOR

Erdoğan’ın erken seçim kararının ardından partisinin reytingini yeniden kurşun hızı ile yükseltmek istediği belirten Rus yazar, “Üstelik birkaç cephede hareket başladı. PKK’ya karşı askeri hareket başladı. IŞİD’in tesislerini de vuruyorlar. Kürtlerin Suriye topraklarında özerkliğine karşı. Beşşar Esed rejimi ile de mücadele ediyor…” ifadelerini kullandı.

İNCİRLİK KARŞILIĞINDA KÜRT PAZARLIĞI MI?

Türkiye’nin Pentagon’la IŞİD’le mücadele çerçevesinde teknik bir anlaşma imzaladığını hatırlatan Şeynkman, “Ayrıntılar bilinmiyor. Fakat 6 Amerikan F-16 tipi jet, Türkiye’nin güneyinde bulunan İncirlik üssüne ulaştı. Söylendiği gibi bu jetler yerli jetlerle beraber savaş misyonlarına katılacak. Daha önce Ankara bu seviyeye yükselmiyordu. Belki de bunun nedeni, Washington’un Ankara’nın HDP ile ilgili hareketlerindeki serbestliğine gözlerini kapatması. HDP’nin oylarının hesaplanmasında serbestliğe ihtiyacın olması durumunda yine de kapatacak. Ankara 1 Kasım’a kadar askeri araçları kullanarak savaşçı ya da siyasetçi ne denecekse Kürtlere nişangahtan baktığını ülkeye göstermek için elinden geleni yapacak.” iddiasında bulundu. 

ERDOĞAN BAŞKANLIK İÇİN İKİNCİ ŞANSINI DENEYECEK

Erdoğan’ın siyasi sürece açıkça en ilgili kişi olarak katıldığını, genel seçimlerden sonra tüm yetkileri elinde toplamak istediğini kaydeden Rus yazar, “Bunun için başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçti. Anayasa değişikliği için parlamento yeterli çoğunluğu elde edebilmesi gerekiyor. İlk denemede başarısız oldu. İkinci bir şans iki ay sonra. Şimdi Türkiye’de onu en iyi anlayanlar Rus turistler. Onlar da kendileri için ‘her şey dahil’ arıyor…” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: CİHAN
Son Güncelleme: 29.08.2015 23:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol