banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
27 Ocak 2016 Çarşamba 22:37
'Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi'
banner188
banner213
banner230

TBMM

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, çocuklardaki uyuşturucu kullanımı tehlikesine dikkati çekerek, 'Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi. Her hafta Roman mahallelerinde bonzaiden çocuklar ölüyor ve ben bunların cenazelerine gidiyorum' dedi.

Milletvekilleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini dile getirdi.

CHP'li Purçu, hükümetin bugüne kadar birçok Roman çalıştayı yaptığını anımsattı.

Çalıştaylardaki bütün planlamaların toplantı salonlarında kaldığını iddia eden Purçu, 'Roman yerleşkelerine devletin eli uzanmış değil. Romanların yüzde 96'sı kayıt dışı işlerde çalışıyor, yüzde 2'si liseyi, binde 4'ü üniversiteyi ancak bitirebiliyor. Yüzde 90'ının evi yok. Kimlik, barınma, sağlık, eğitim, istihdam sorunları var' dedi.

Purçu, herkesin bu bütçeden pay alması için çalışılırken, ülkede yaşayan 4-5 milyon Roman vatandaşın bütçeden pay alamadığını öne sürdü.

Beş yıldan beri Roman Strateji ve Eylem Planı'nın açıklanmasını beklediklerini belirten Purçu, 'Ama görünen, 5-10 yıl daha bekleyeceğiz herhalde. Yoksulluk had safhada, gelirleri yok. İşsizlikten dolayı uyuşturucu kullanımı çok fazla Romanlarda. Romanlarda bonzai kullanımı 10 yaşına kadar indi. Her hafta Roman mahallelerinde bonzaiden çocuklar ölüyor ve ben bunların cenazelerine gidiyorum. Artık sepetçilik ve müzisyenlik bittiği için Romanlar işsiz kalıyor ve başka yollara yöneliyor' ifadesini kullandı.

Muhabir: Coşkun Ergül

Anadolu Agency website contains only a portion of the news stories offered to subscribers in the AA News Broadcasting System (HAS), and in summarized form. Please contact us for subscription options.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 22:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol