banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
04 Ekim 2016 Salı 14:08
'Rakka operasyonu daha çok hava operasyonu olacak'
banner188
banner213
banner230

TBMM

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı.

FETÖ'nün ikinci bir darbe teşebbüsünde bulunacağı iddialarının sorulması üzerine Işık, "İkinci bir kalkışma olasılığını bir organize hareket olarak değerlendirmiyoruz. Tekrar bir darbe girişimine ihtimal vermiyoruz, ama bireysel girişimler konusunda da dikkatli olunması gerektiğini söyledim." ifadesini kullandı.

Işık, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için her yolu denemeye çalışan bir yapı olduğunu belirterek, bu yapıya karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Kürt aşiretlerin borçlarının İngiltere tarafından ödendiği iddiasının hatırlatılması üzerine Işık, aşiretlerin üst üste açıklamalar yaparak bu iddiayı reddettiğini bildirdi.

Birinci Dünya Savaşı süresince de İngilizlerin Kürt aşiretlerine yönelik "isyan edin, bağımsızlık verelim" ve bir takım maddi çıkar taahhütlerinde bulunduğunu anımsatan Milli Savunma Bakanı Işık, o dönemde bu tekliflerin birkaç küçük aşiret dışında kabul görmediğine işaret etti.

Işık, "Türkiye'de bir ruh bütünlüğümüz var. Allah'a hamdolsun duygusal bağlarımız çok güçlü. Eğer duygusal bağlarımız çok güçlü olmasaydı bu kadar ağır travmalarda Türkiye bu birlikteliğini koruyamazdı. Duygusal bağların gücü bizi bir arada tutuyor. Bu bağların daha da güçlenmesi önceliğimiz." dedi.

Fikri Işık, yeni kalkışma iddialarının "FETÖ gücünü kaybetmedi, önümüzdeki süreçte bir şeyler olabilir" imajı vererek, FETÖ'deki çözülmeyi engellemeye yönelik bir hamle olduğuna değindi.

Rakka'ya yönelik operasyona ilişkin bir soru üzerine Işık, "Rakka operasyonu daha çok hava operasyonu olacak. El Bab ile Rakka'yı birbiriyle bağlantılı görmemek lazım. Bizim kendi operasyon ajandamız var Özgür Suriye Ordusu ile. O ajandaya uygun hareket ediliyor." yanıtını verdi.

Muhabir: Kadir Karakuş

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 14:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol