banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
29 Ocak 2016 Cuma 12:42
PYD Eş Başkanı Müslim: Cenevre'ye çağrılmamamıza karar veren...
banner188
banner213
banner230

PKK'nın Suriye'deki partisi olarak bilinen PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye'deki iç savaşa politik çözüm bulmak için BM'nin bugün Cenevre'de yapmayı planladığı toplantıya çağrılmamasıyla ilgili olarak, Amerika'nın Sesi Radyosuna konuştu. Müslim, toplantıya PYD'nin çağrılmaması ile ilgili perdenin arkasında ne döndüğünü tam olarak bilmediklerini ancak, şimdiye kadar BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura'nın kendilerini davet etmediğini söyledi. Kendilerini göre Suriye'de PYD'siz çözüm olamayacağını söyleyen Müslim, 'Onun için diyalog masasında olmamız gerektiğini söylüyoruz' dedi. Cenevre toplantısına çağrılmamalarında Türkiye'nin rolü olup olmadığı ile ilgili bir soru üzerine Müslim, 'Çağrılmamamızda Türkiye'nin rolü negatiftir.

 Ama bize göre karar verenler başkalarıdır. Türkiye değildir. Amerika, Rusya, de Mistura ve BM'dir. Ama nasıl bir karar almışlar bizde bilmiyoruz ama Türkiye'nin rolü çok negatiftir' dedi. Müslim, Rusya'nın PYD ısrarının çözüm için olduğunu ifade ederek, 'Suriye'de çözüm isteyenler PYD'nin masada olmasını ısrar ediyor. Tahminime göre Rusya'nın ısrarı bundandır. Çözümün biz olmadan olmayacağını Rusya görüyor' dedi. Yapılacak olan konferansın bir veya iki günlük bir konferans olmadığını, belki bir yıl sürebilecek bir süreç olduğunun altını çizen Müslim, 'Buna toplantıya katılanlar karar verecektir. 

Biz Suriye'deki bütün Kürt partileri ile birlikte hareket ediyoruz. Sadece iki parti koalisyon ile hareket ediyor, Kürt siyasetleri yoktur onların, İstanbul'da kalıyorlar. Rojava'daki Kürt partiler ile görüştük ve neler yapılacağı konusunda kararlaştık' dedi. PYD Eş Başkanı Salih Müslim, dahil edilmedikleri toplantıya karşı olumsuz bir eylem ve hareket içinde olmayacaklarını belirterek, 'Biz kendi programımıza göre hareket edeceğiz. Biz savunmamızı ve mücadelemizi sürdüreceğiz' dedi.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 29.01.2016 12:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol