banner200
banner235
banner225
08 Mayıs 2014 Perşembe 00:14
Polisin sahte kanıt uydurduğu kesinleşti
banner188
banner213
banner230
Erdoğan’ın anayasayı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını ihlal ederek, 1 Mayıs kutlamalarına kapattığı Taksim’e çıkmaya çalışan sendikalar ve sivil toplum örgütleri üyelerinin protesto gösterileri sırasında gözaltına alınanlar arasında, eline taş tutturup, boynuna da zorla poşu taktığı, ardındın da fotoğrafını basına servis ettiği İstanbul Üniversitesi öğrencisi İ. T. de vardı.

Hürriyet’ten Fırat Alkaç’ın haberine göre; 1 Mayıs’ta gözaltına alınan 162 kişi Güvenlik Şube Müdürlüğü, 11 kişi ise terör örgütü üyesi şüphesiyle Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülmüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltılar için önceki gün 24 saatlik ek gözaltı süresi verdi. Avukatlar ek gözaltı süresine itiraz etti. Başsavcılık itirazı bir kaç saat içinde reddetti. Avukatlar bunun üzerine CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kılıç’ın da katılımıyla oturma eylemi başlattı. Adliyenin iç merdivenlerinde uzun süre oturan avukatlar, geceyi de adliyede geçirdiler.

SAVCI 4 TUTUKLAMA İSTEDİ

Gözaltındaki 171 kişiden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilk olarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndü tutulan 11 kişi götürüldü. Bu kişilerin savcılık sorguları devam ederken, 160 kişilik ikinci grup da adliyeye götürüldü. Savcılık sorguları tamamlanan 11 kişiden E.S., Ş.Ö., K.D. ve F.T.’yi terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle, tutuklanmalarını talep ederek mahkemeye sevk etti. Mahkemeye sevk olanların hepsi, adli kontrol kararıyla serbest kaldı. Diğer 162 kişinin ifadelerini ise 5 savcı aldı. Savcılık ifadesine başvurduğu kişileri serbest bıraktı.

POLİS İŞKENCE YAPTI

Savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan 22 yaşındaki B. K. ise polisler tarafından işkenceye maruz kaldıklarını iddia ederek “Gözaltında polisler bize çok kötü davrandı. Beni ve bazı arkadaşlarımızı dövdü. M. diye bir arkadaşımızın kafasını yere vurdular. Kanlar aktı” dedi.

ZORLA POŞU TAKILAN ÖĞRENCİ SERBEST

Savcılık ifadesinin ardından serbest kalanlar arasında, polisin 1 Mayıs’ta zorla boynuna poşu takarak fotoğrafını çektiği İstanbul Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki İ. T. de vardı. İstanbul Emniyeti zorla poşu takma görüntüsü haber olunca, İ. T.'nin boynunda poşu elinde taşla çekilmiş fotoğraflarını basına servis etmişti.

gazetecileronline.com
banner229
Son Güncelleme: 08.05.2014 00:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol