banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Nisan 2016 Cumartesi 15:02
'Piyasayla, üreticiyle oynayanla biz de oynayacağız'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iklim genelinde motorin düzlük bin 449 pres olduğunu belirterek, 'Bu işletmeler nereden, ne kadar, ne kadara aldı, bu bizde kayıtlı. Piyasayla, üreticiyle oynayan, kıygın etmeye etkin adamla kılıç de oynayacağız' dedi.

Kaya Termal Otel'de ekonomik Ege Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı'na dahil olan Çelik, ESK'nın süte müdahalesiyle ait sürece bağlı bilim verdi. Çelik, şunları söyledi:

'Ulusal Süt Konseyi, 2014'te 1,15 teklik değer belirledi. Fiyatlarda çabukluk olunca nedenini sorduk, laktasyon dönemindeki artış, savaşlar, evren piyasalarındaki sıkıntıları bozukluk gösterdiler. Süt tozuna titrem başına dayanak noktası istediler, 4 bin 500 teklik verdik. Başka mesail söylenseydi çözümünü bulurduk ama araya müteahhitleri koyup motorin alımına başlandı, dikici mağduriyeti çıktı. 'Bu olmaz' dedik, hızlı namına ESK'yı devreye soktuk.

Günlük bin 600 titrem motorin alacaktık ama 7-8 günde mecmu bin 600 tona ulaşamadık. Bu müdahaleyle ümit ederim normalleşir. Sanayicimiz ve üreticimiz, birbirinden ayrılmaz ikili. Aralarındaki ilişkiyi bozacak argümanları ortaya koyunca hacısı hocası kendi kendine zarar veriyor demektir. Sektör hassas, sütle bitmiyor, al eti, hayvancılığı etkiliyor. A şirketi masraf B şirketi gelir, A bakanı masraf B bakanı dirimlik ama mesele, bu alandaki adımların dosdoğru olup olmayacağı meselesidir. Süt düzlük bin 449 pres var. Bu işletmeler nereden, ne kadar, ne kadara aldı, bu bizde kayıtlı. Piyasayla üreticiyle oynayan, kıygın etmeye etkin adamla kılıç de oynayacağız. İstisnaları her daim bu arada ayıklamamız gerekiyor.'

Havza bazlı istihsal 2017'de

Çiftçinin yüzünü güldürecek, ekonomik ekimi sağlayacak bölge bazlı istihsal sisteminin 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girmesinin planlandığını dile getiren Çelik, bu sene 11,6 bilyon teklik namına belirlenen zirai desteklerle ait karmaşıklığı da azaltacaklarını kaydetti.

Çelik, çiftçinin çevre şartlarından yararlanması şartıyla lisanslı depoculuğa geçileceğini vurgulayarak şöyleki konuştu:

'Her geceleyin ezanı yemeğinde et istiyorsun, bunu önüne ki getirecek? Sen sağma, ego sağma, bu inekleri ki sağacak? Çobana sürücü diyemiyoruz. Kız vermiyorlar niteleyerek 'sürü yöneticisi' diyorlar. 'Çiftçilik, emeklinin işidir' anlayışından çıkmamız gerekiyor. Gençlik, zirai faaliyetlere kesin suretle dönmeli. Gençlere 30 bin teklik hibe, 50 bin teklik faizsiz cesaret vereceğiz. Bununla ait düzenlemeleri yapmış olup valilere gönderdik. Gençlerimize yardımları nakdi değil ayni vereceğiz. Al 6 düve, krediyle de 9 kıta al, git köyüne, birlikte sene sonraları 30 düven olsun. Köye, rehberliğimizde arka dönün.'

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 02.04.2016 15:02
Anahtar Kelimeler:
GıdaPiyasaAçıklama
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177