banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Ocak 2016 Perşembe 09:27
Petroldeki düşüş Kürtler'i de vurdu!
banner188
banner213
banner230

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, IKBY'de ekonomik  durum ve krizin ortadan kaldırılması, memur maaşlarının tam olarak ödenmemesini  ele almak ve halkın taleplerine cevap vermek için Barzani'nin bakanlar kurulu  üyeleri ve bölgedeki il valileri ile bir araya geldiği belirtildi.
 

Açıklamada Barzani'nin, "Ekonomik kriz sadece bizim bölgede değil  gelirleri sadece petrol üzerinden olan tüm ülkeleri kötü şekilde etkiledi. Bu  krizin içerisinde çok büyük ülkeler de vardır ancak piyasalarda meydana gelen  düşüşten en çok Kürdistan bölgesi zarar gördü" ifadesine yer verildi.
 
Konomik krizin IKBY'de neden daha fazla hissedildiğine de değinen  Barzani, şunları belirtti:
 
"Krizler peş peşe geldi. İlk önce Irak merkezi hükümeti anayasal  hakkımız olan bütçemizi ve memur maaşlarını kesti. Ardından terör örgütü DAEŞ'in  bölgedeki terörü ve milyonlarca iç göçmenin bölgeye akın etmesi, durumu çok çetin  bir hale getirdi. Bu krizlerin üstüne bir de dünya piyasasında petrol  fiyatlarında meydana gelen ciddi düşüş, Kürdistan bölgesinin ekonomik durumu  üzerinde çok kötü bir etki yarattı. Gelirlerimiz az, giderlerimizin ise çok fazla  olduğu ortaya çıktı."
 
Barzani
, "Daha önce 1991 yılından bu yana böyle bir ekonomik kriz  meydana gelmemişti. Bu yüzden hükümetin gelirleri çok iyi bir şekilde kullanması  gerekiyor. Kürdistan bölgesi para basacak veya tek başına borç alması gibi bir  durumu yok. Dünya adına terör örgütü DAEŞ ile en ön cephelerde savaşırken  ekonomik anlamda yalnızız" ifadesini kullandı.

Kaynak: HABER7.COM

banner229
Son Güncelleme: 21.01.2016 09:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol