banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Haziran 2011 Cumartesi 13:07
‘Parasız eğitim istiyoruz bizi de tutukla’

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parasız eğitim istedikleri için 14 aydır tutuklu olan gençlere sahip çıkarak Recep Beye, savcısına, hâkimine çağrı yapıyorum. Biz de parasız eğitim istiyoruz, gel hepimizi tutukladedi. Meydandaki CHPlilere çağrı da yapan Kılıçdaroğlu, Buradan çıkın gidin 10 dakika çalışın, oy vermemiş 1 kişiyi CHPye oy vermeye ikna edindedi.

CHPnin Ankara mitingi yağmurun azizliğine uğradı. Altyapının yetersiz olması nedeniyle yurttaşlar dizlerine kadar suların içinde CHP liderini bekledi. Kılıçdaroğlunun 1 saat gecikmesine rağmen on binlerce kişi meydanda yağmur altında bekledi. AKP iktidarını devireceğini söyleyen CHP lideri, Tehdit, baskı yıldırmayacak. Mücadelemiz haklı çünkü biz ülkemizi seviyoruzdedi.

CHP lideri, bugün Sivas Şebinkarahisar ve İzmirde olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, Günde en az 16 saat çalışıyorum. Sizden sadece 10 dakika çalışmanızı istiyorum. Sadece 10 dakika çalışın, geçmişte oy vermeyen 1 kişiyi ikna edindedi.

‘Ar damarının çatlaması lazım’

Erdoğanın Bütün CHP belediyelerini toplasan bir Kayseri etmezsözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Allah için doğru demiş. Bütün CHPlileri toplasan yapamaz, onu yapmak için adamın ar damarının çatlaması lazımdedi. Ankaragücü taraftarlarının açtığı Baba oğul soydunuzpankartını da okuyan Kılıçdaroğlu’nun mitinginde sağırlar için işaret diliyle anlatım yapıldı.

Öte yandan miting alanına gelmek isteyen CHPliler İstanbul’da olduğu gibi ulaşım engeli ile karşılaştı. Ankaray ile Tandoğan’a gelecek yurttaşların Tandoğan’da inişine izin verilmedi. Trenlerde istasyonun valilik kararıyla kapatıldığı anons edildi.


Sağanak altında bekleyen yurttaşlar, CHP liderini coşkuyla karşıladı. (Fotoğraf: NECATİ SAVAŞ)
Cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Tahsin Yaşar Öztürk 5 yıl önce

Kılıçdaroğlu, “Günde en az 16 saat çalışıyorum. Sizden sadece 10 dakika çalışmanızı istiyorum. Sadece 10 dakika çalışın, geçmişte oy vermeyen 1 kişiyi ikna edin” dedi.Sayın Kılıçdaroğlu,CHP bütün kadro ları ile70 yıldır çalıştığı halde bu milletten iktidar olabileceği oyu alamı yor.Zavallı CHP.liler 10 dakikada seni nasıl Başbakan yapsınlar?Başbakanlığa hazırım diyorsun.Bizim kültürümüzde buna " aç tavuk rüyasında darı görür" derler.Ömrün yeterse bir 70 yıl da sen çalış bakalım.Seni dinlemeye gelen kalabalığın sana oy vereceklerini de san ma.Onlar sol gösterip sağ vururlar.Sağa sola çamur atmayı politika ve çalışma sanıyorsan yarın sandıklar açıldığında bu milletin ne kadar basiretli olduğunu göreceksin.Ve bir uyarı:Seçim sonrası KAĞITTEPE'ye hiç uğramayın.Semtlerinin ismini bile bilmediğiniz için size çok kızgınlar. senin için kepenk falan da kapamazlar.Benden söylemesi.

banner177