banner200
banner222
24 Ocak 2016 Pazar 14:12
Pamuk Prenses'e 'müstehcen içerik' yasağı
banner188
banner213
banner230

 Katar'da yayınlanan El-Şark gazetesi, velinin şikayetini Yüksek Eğitim Konseyi'ne ilettiğini, Konsey'in de Uluslararası SEK okuluna kitabı kütüphaneden çıkarması yönünde talimat verdiğini yazdı. BBC Türkçe'nin haberine göre velinin, Grimm kardeşler masalı Pamuk Prenses ve Yeni Cüceler'in Disney versiyonu olan kitapta hem cinsel çağrışımlar yapan çizimler olduğunu, hem de metinde benzer çarışımların bulunduğunu söylediği ifade ediliyor.

Kitaptaki hangi görsellerin şikayet nedeni olduğu bilinmiyor. Ancak İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi masal kitabının kapağında Pamuk Prenses ve ona sarılan prensin görüldüğünü aktarıyor.

OKUL ÖZÜR DİLEDİ

SEK okulu müdürü Vivian Arif, şikayetin okula iletilmesinden sonra hemen harekete geçtiklerini ve kitabı kütüphaneden çıkardıklarını söyledi. Yazılı bir açıklama da yapan okul müdürü, "Uluslararası SEK okulu, Katar'da köklü bir geçmişe sahiptir. Bu istenmeyen olayın yarattığı rahatsızlıktan dolayı üzüntülerimizi iletiriz" dedi. 2013'te açılan SEK okulunun Doha'da 27 farklı ülkeden 150'den fazla öğrencisi bulunuyor. Okul 3 yaştan 18 yaşa kadar öğrencilere eğitim veriyor. Katar bu yıl Oscar'a aday gösterilen Danish Girl - Danimarkalı Kız filminin gösterimini de yasaklamıştı. (BBC Türkçe)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol