banner200
banner235
banner225
15 Ocak 2013 Salı 12:35
Pakistan'da hükümet düşürüldü
banner188
banner213
banner230

İslamabad- Pakistan Anayasa Mahkemesi, ülkede devam eden protesto gösterilerini de gerekçe göstererek Pakistan hükümetini düşürdü. Pakistan Anayasa Mahkemesi, Başbakan Raja Pervez Eşref'in görevine son verdi. Başbakan Raja Pervez Eşref ve aralarında bakanların da bulunduğu 16 kişi hakkında enerji ihalelerindeki yolsuzluk  gerekçe gösterilerek tutuklama kararı çıkarıldı.

Mahkeme, Başbakan Eşref'in su ve enerji bakanı olduğu dönemde mobil enerji kiralama projelerinde yolsuzluk yaptığı ve ülkeyi büyük zarara uğrattığı gerekçesiyle tutuklama kararı aldığını açıkladı. Eşref'in yarın mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Pakistan'da yolsuzluğa karşı ülkenin en güneyindeki Karaçi kentinden yürüyüş başlatan on binlerce protestocu iki gün süren yolculuğun ardından başkent İslamabad'a ulaştı. Yürüyüş "Kur'an Yolu Hareketi" lideri Tahir-ul Kadir'in çağrısıyla gerçekleşti.

Göstericiler, hükümetten seçim komisyonunun feshedilmesini, tarafsız ve yolsuzluğa bulaşmış isimlerin seçim hükümeti kurmasını ve seçim kanununda bazı değişiklikler yapılmasını istiyor.

Hükümet ise,gösteriye tepkili. İçişleri Bakanı Rahman Malik, taleplerin anayasaya uygun olmadığını belirtti. Protesto nedeniyle başkent İslambad'da hayat durdu. Okullar iki gün tatil edilirken, 10 bin asker ve polis başkentte güvenliği sağlamaya çalışıyor.


banner229
Son Güncelleme: 15.01.2013 12:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol