banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Ocak 2016 Cumartesi 12:42
'Özgecan cinayetinden daha vahim'
banner188
banner213
banner230

Nişanlı genç kızın savunmasını Avukat Ebru Arslan ile birlikte üstlenen Bilge Mutlu Bilge, 'Bu 'cinnet' değil 'cinayettir' ve en ağır şekilde cezalandırılması gerekir. Çünkü tasarlayarak işlenmiş bir cinayet söz konusu. Özgecan cinayeti gibi bir olay. Hatta bu daha vahim. Ortada nişanlısı tarafından katledilen bir genç kız var' dedi. Olay, 13 Ağustos 2015 günü merkez Aziziye İlçesi'ne bağlı Ilıca Mahallesi Mesire Sokak'taki 21 numaralı evde meydana geldi. Nişanlısı Burcu Şengel'i görmeye giden Ahmet Yavuz, düğün yapmak istediğini ifade ederek kızın babası Salih Şengel ile evlilik tarihi konusunda tartıştı. 

Salih Şengel ise, oğlunu yakın tarihte evlendirdiği için şimdilik kızın düğününü ertelediğini bildirdi. Yavuz, bunun üzerine nişanlısı Burcu Şengel'in elinden tutarak onu kaçırmak istedi. Anne ve babasının engel olması üzerine Ahmet Yavuz, otomobilinden aldığı bıçakla genç kız ve yakınlarına saldırdı.Kayınpederini öldürüp, müdahale eden anne Songül Şengel ile yardıma koşan komşuları Hayati Hıra'yı yaralayan Ahmet Yavuz, daha sonra eve girerek nişanlısı Burcu'yu öldürdü. 

Otomobilde bekleyen kuzeni Ömer Yavuz ile birlikte kaçan Yavuz, kısa sürede yakalandıktan sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.Cumhuriyet savcısı, Ahmet Yavuz hakkında 2 kez ömür boyu ve 10 yıla kadar da hapis, kuzeni Ömer Yavuz hakkında ise ömür boyu hapis istemiyle iddianame hazırladı. İddianame, Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın müdahil olduğu dava için Erzurum Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından Avukat Bilge Mutlu Bilge ve Ebru Arslan görevlendirildi. Avukat Ebru Arslan, iddianamenin hakkaniyete uygun olmadığını, Ahmet Yavuz'un karşısında Burcu Şengel'in yanında olacaklarını söyledi.

Söz konusu olayın çok vahim olduğunu anlatan Avukat Bilge Mutlu Bilge, anne Songül Şengel'in psikolojik tedavi gördüğünü belirtti. 'Cani' olarak nitelendirdiği sanığın E Tipi Kapalı Cezaevinde yaşamaya devam ettiğine işaret eden Avukat Bilge şunları söyledi: 'Hayatını aldığı baba ile kızı toprağın altında. Geride gözü yaşlı bir anne ve kardeşler var. Adeletin tecelli etmesi için var gücümüzü kullanacağız. TCK 81/1'den iddianame düzenlenmiş ama biz 82/1'den, müebbet hapisten değil nitelikli adam öldürmeden dolayı bu caninin yargılanması için mahkemeye itirazımızı yaptık. Cani, eve geldiği zaman önce kızın anesinin elini öpüyor. Kaçırmak istiyor, kız kabul etmeyince hemen arabaya dönerek daha önceden gazete kağıdına sarmış olduğu bıçakları alarak bahçeye giriyor.

 Karşısına ilk çıkan babasını bıçaklıyor. Müdahele etmek isteyen anneyi el ve ayağından bıçaklıyor, yardıma koşan komşuyu yaralıyor. Kız başına gelebilecekleri tahmin ettiği için kendisini odaya kilitliyor. Kapıyı kırarak içeriye girip çekyatın üzerinde korkudan titreyen kızın şah damarını kesip, bıçaklıyor. Genç kızımızı, katlediyor. Aldığımız duyumlara göre, cani bir marketin kasap reyonunda çalışıyor. Muhtemeldir ki, orada maharetlerini genç kızın üzerinde uygulamış. 

Kız 'yapma yapma' diye yalvarıyor. Şah damarını kesiyor yetmiyor, o kadar içinde hiddet var ki kızı 27 yerinden bıçaklıyor. Telefon kayıtları var, avukatını arıyor. Cinnet geçirmiş bir insan 'Bu suçu işledim nasıl kurtulurum' diye düşünür mü? Bu bir cinnet değil, cinayettir ve en ağır şekilde cezalandırılması gerekir. Tasarlayarak işlenmiş bir cinayet söz konusu. Özgecan cinayetinden daha vahim. Ortada nişanlısı tarafından katdelilen bir genç kız var.'Davanın görülmesine önümüzeki günlerde başlanacak.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 16.01.2016 12:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol