banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Ocak 2016 Çarşamba 21:37
Özel Üniversiteler Birliği’nden 'bildiri' tepkisi
banner188
banner213
banner230

Bildiriye birkaç açıdan bakılması gerektiğini söyleyen Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Özel Üniversiteler Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, "Birincisi, insanların fikirlerini duyurabilme. Kişiler karşılığında ne olacaksa katlanacakları şekilde fikirlerini duyurmakta serbestler. Benim şahsen kabul etmediğim konu, üniversitelerin isimlerinin de isimlerin yanına eklenmesidir" dedi.

DÜNYANIN HER YERİNDE TERÖRE KARŞIYIZ

"Bunların üniversiteyi bağlayıcı bir şey olmaması gerekiyor, kaldı ki zaten üniversitelerin görüşü bu değildir" diyen Sarıcaoğlu, "Üniversitelerin hepsinin kendi kurulları, yetkili organları vardır. Örneğin vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti başkanı ve rektördür bir konu ile ilgili açıklama yapabilecek kişi. Herkes akademik özgürlük anlamında istedikleri duyuruları yapabilir ama sonuçları varsa katlanmak şartı ile. Diğer taraftan içerik anlamında çok yanlış zamanda yapılan bir şey bu. Şu an terörle mücadele var Türkiye'de ve bu bildiri buna karşı bir görüş olarak gözüküyor. Peki teröre karşı mıyız? Dünyanın her yerinde teröre karşıyız. Birincisi bunun doğru zamanda olmadığını düşünüyorum ikincisi Cumhurbaşkanının hassasiyetine gerçekten katılıyorum" dedi.

Kendisinin mütevelli heyeti başkanı olduğu Bilgi Üniversitesi'nden bildirileri imzalayan öğretim üyeleri için de konuşan Sarıcaoğlu, "Şahıslar çıkıp ben böyle bir şeyin demecini veriyorum diyorsa bunun da bir sonucu olacaktır muhakkak. Bu hem savcılık anlamında olabilir, hem hukuki olabilir. Bizim kendi kurullarımızın değerlendirmesinin de sonucu olacaktır" dedi.

Kaynak: HABER7.COM

banner229
Son Güncelleme: 13.01.2016 21:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol