19 Eylül 2013 Perşembe 08:36
Özel hastane ruhsatının haczi
 Özel hastane ruhsatlarının haczi mümkün mü?

Haczin amacı alacaklının alacağına kavuşmasıdır.  Bu nedenle haczedilecek şeyin ekonomik değeri olması gerekir, ekonomik değeri olmayan şeyler haczedilemez.

Hastane ruhsatları ekonomik bir değere sahip midir?

Bu konuda Yargıtay’ın yayınlanmış bir kararı mevcut değil, icra mahkemeleri farklı kararlar vermektedir. Bir kısmi hastane ruhsatlarının ekonomik değeri olmadığı için haczedilemeyeceğine karar verirken diğer bir kıs mı da haczedilebileceğine karar vermektedir.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin Kararı

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Y.12.HD E:2012/3805, K:2012/19556, 06.06.2012 tarihli kararında “özel hastane ruhsatlarının hastaneden ayrı tek başlarına bir ekonomik değere sahip olup olmadığının Sağlık Bakanlığından sorulmasına” karar vermiştir.

Özel hastane ruhsatları hacizli olarak devredilebilir mi?

Sağlık Bakanlığı özel hastane ruhsatlarının hacizli olarak devrini İİK 86. maddeye aykırı bulmakta ve izin vermemektedir. Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulaması hukuki gerekçeden yoksun, haksız, ticari hayatı zorlaştıran beyhude bir karardır.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Kararını Okumak İçin Tıklayınız

Rahmi Ofluoğlu’nun konu ile ilgili makalesi için buraya tıklayınız..


Son Güncelleme: 23.10.2013 17:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol