banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
21 Ocak 2016 Perşembe 19:02
Özçelik ve Başer'in tutukluluk halinin devamına karar verildi
banner188
banner213
banner230

ANKARA

'Paralel Yapı' soruşturmaları kapsamındaki tutuklular hakkında tahliye kararı veren ve Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılanan hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'in tahliye talepleri reddedildi.

Yargıtay Genel Kurul salonunda yapılan duruşmaya, yaşanan gerginlik nedeniyle verilen aranın ardından devam edildi.

Özçelik, 'Vicdanıma uygun karar verdim. Kimseden talimat almadım. İddianamede belirtilen 'Gülenist' yapıyla hiçbir ilişkim olmadı. Tutukluluğuma ilişkin kararda bırakın kuvvetli şüpheyi, makul şüphe dahi yoktur. Onurlu bir Türk hakimi olarak kimsenin yanında veya karşısında değilim, hakkın hukukun yanındayım. Can Dündar'ın dediği gibi kimseyi kandırmadım, kimse tarafından kandırılmadım' dedi.

Metin Özçelik, tahliye edilmesini ya da adli tedbir uygulanarak serbest bırakılmasını istedi.

Sanık Mustafa Başer de yetkili olmayan bir mahkeme tarafından tutuklandığını savundu.

Eğer kaçmak isteseydi kendisinin gidip teslim olmayacağını anlatan Başer, yargıdan başka sığınacak yer görmediğini ifade etti.

Tamamen vicdanına göre karar verdiği için burada olduğunu öne süren Başer, 'İddia edilen örgütle irtibatım yok. Öyle olsa 'Yaptım' der, etkin pişmanlıktan faydalanırdım, niye bu sıkıntıları çekeyim? İddianameyi hazırlayan savcı, Fatih Üniversitesi Rektörüyle fotoğraf çektirmiş, üniversitede 1 yıl ders vermiş. Şimdi o mu FETÖ'cü, ben mi FETÖ'cüyüm' diye konuştu.

Verilen aranın ardından Heyet Başkanı Eyüp Yeşil, son soruşturma kararının okunamaması, duruşmaya başlanamaması ve sanıkların savunmalarının alınamaması nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verildiğini açıkladı.

Duruşma, 10 Şubat'a bırakıldı.

Muhabir:Ferdi Türkten, Aylin Sırıklı

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 21.01.2016 19:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol