banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim
Yeşim
25 Haziran 2015 Perşembe 01:20
“Oruç tutmayanı dövmek lazım” diyen İslamcıyı kim dövdü

Yurt gazetesi yazarı Hakan Gülseven’in “Oruç tutmayanı dövmekte şer'en bir sakınca yoktur” sözleriyle gündeme gelen dinci Hakan Arslanbenzer’i demir çubukla dövdüğü ortaya çıktı


Yurt gazetesi yazarı Hakan Gülseven’in “Oruç tutmayanı dövmekte şer'en bir sakınca yoktur” sözleriyle gündeme gelen dinci Hakan Arslanbenzer’i üniversite yıllarında, ODTÜ’de demir çubukla dövdüğü ortaya çıktı.

IŞİD’e destek mesajlarıyla bilinen dinci Hakan Arslanbenzer, Twitter'de "Oruç tutmayanı dövmekte şer'en bir sakınca yoktur" diye mesaj paylaşınca büyük tepki toplamıştı.

Arslanbenzer’in bu mesajına Yurt gazetesi yazarı Hakan Gülseven’den ilginç bir yanıt geldi.

Gülseven, Twitter’de “Hakan Arslanbenzer şarlatanı ‘Oruç tutmayanı dövmekte dinen sakınca yoktur’ demiş Kendisini dövdüğüm için müsterihim!” diye yazdı.

“BİZ HEP ALÇAKLARI KOVALADIK”

Hakan Gülseven ile Hakan Arslanbenzer arasında ise Twitter’de karşılıklı diyaloglar gelişti. Aslanbenzer’in “A Troçkist Hakan da buradaymış. İslamcı kovalıyor musun hala eski günlerdeki gibi. Ne güzel günlerdi” şeklindeki sözlerine Gülseven şu yanıtı verdi:

“Biz ‘insan’ olan İslamcıları hiç kovalamadık. Gezi’de yan yanaydık. Biz hep alçakları kovaladık. Peki sen hala kaçıyor musun?”

“EŞEĞİ SUDAN GETİRMEKTE GÜÇLÜK ÇEKTİM”

Twitter kullanıcıları “Harbiden dövdün mü?” diye sorunca Gülseven “Dövdüm de, eşeği sudan getirmekte güçlük çektim. çok hızlı kaçıyordu!” yanıtını verdi.

Gülseven’e “Ağzına fazla çalışmışsın, bak çemçük ağızlı olmuş’, ‘Madem öyle gel böyle.. Ellerine sağlık” şeklinde destek mesajları geldi.

Odatv.com

Son Güncelleme: 25.06.2015 01:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177