banner200
banner222
19 Eylül 2012 Çarşamba 12:32
Oral Çalışlar bunları bilmiyor mu?
banner188
banner213
banner230

Oral Çalışlar dün Radikal’deki köşesinde Nazlı Ilıcak’la 12 Eylül üzerine yaptığı bir söyleşiye yer verdi. Söyleşinin ilk sorusu ve Ilıcak’ın yanıtı şu şekildeydi:

Oral Çalışlar: Tercüman Gazetesi’nin yazarıydın. Nasıl karşıladın 12 Eylül’ü?

Nazlı Ilıcak: Ben çok büyük bir üzüntüyle karşıladım. 27 Mayıs travmasını yaşadığım için darbenin ne demek olduğunu biliyordum. Bitti dedim memleket. Süleyman Demirel iktidardaydı. 1 sene önce çok büyük bir çoğunlukla ve çok büyük bir mücadele sonucu gelmişti. Biz de Süleyman Demirel’i destekliyorduk. Bu kadar yakın zamanda iktidara gelmiş desteklediğimiz Süleyman Demirel’in devrilmesi bizi çok üzdü.
Nazlı Ilıcak doğru söylemiyor

Ahmet Nesin, kişisel blog sayfasında yayımladığı yazıda Nazlı Ilıcak’ın doğru söylemediğini ortaya koyarak, Ilıcak’ın sözlerinden 12 Eylül darbesinden hemen önce milletvekili seçimleri yapıldığı izlenimi doğduğunu, ancak bunun doğru olmadığını vurguladı. Nesin’in yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Yukarıdaki söyleşiyi okuyan 12 Eylül darbesi öncesi milletvekili seçimleri yapıldığını sanır. Oysa son seçim 1977 yılında yapılmıştır. Ilıcak’ın söylediği o zaman var olan Senato ara seçimleridir ve sadece 50 senatör için yapılmıştır. Bunların arasında da cumhurbaşkanının seçtiği tabii senatörler vardır ki bunlar genellikle 27 Mayıs ve 12 Mart darbesini yapan AP ve CHP’lilerdir. Yani partiler darbe ve darbecileri de bölüşmüştür. Seçilen asker cumhurbaşkanı da eski darbe arkadaşlarını senatör yapar. 1977 seçim sonuçları aşağıdaki gibidir ve darbe sonrası, yani 1983 yılına kadar da bir daha meclis seçimi olmamıştır.”

tablo_9.jpg

“1979 yılında yapılan senato seçimlerinde AP 33, CHP 12, MSP 4, MHP 1 senatör çıkarmıştır ve Ecevit bunun üzerine istifa eder ve mecliste çoğunluğu olmayan dışarıdan destekli Süleyman Demirel ekibine bırakır hükümeti.”

Ilıcak 12 Mart’ı unuttu, Çalışlar utandırmadı
Ilcak’ın söyleşide 27 Mayıs’la 12 Eylül arasında gerçekleşen 12 Mart darbesini “unutuvermesi” de dikkatlerden kaçmadı. Ahmet Nesin, 12 Mart’ı unutan Ilıcak’ı utandırmayan Oral Çalışlar’a “benim bildiklerimi Çalışlar bilmiyor mu” diye sordu:

“Nazlı Ilıcak bu söyleşide bir oyun daha kuruyor, esasında oyundan çok bana göre tongaya basıyor ve 27 Mayıs’la 12 Eylül arasında yapılan 12 Mart darbesini hiç olmamış, yaşanmamış gibi anlatıyor ya da anlatmıyor. İşte Nazlı Ilıcak ve onun gibileri darbe severlikleri böyle bir şey, Deniz Gezmişlerin idamı, Mahir Çayanların öldürülmesi, İbrahim Kaypakkayanın işkencede katli onun için önemli değil, tam tersine sevindirici bir şey. Doğal olarak da onu hiç etkilemediğinden o bir yararlı darbe.”

“Hadi onu anladım da, hem 12 Mart hem de 12 Eylül darbesinde hapis yatan Oral Çalışlar benim bildiklerimi bilmiyor mu? Bal gibi biliyor da, efendiden hanfendiye sorular bu dönemde ancak böyle oluyor, sanırım aksi rayting ve başka şeyler kaybettiriyor.”

“Kadınların yaşı sorulmaz ama 27 Mayıs 1960 yılında genç kız olan Nazlı Ilıcak 12 Mart 1971 darbesinde doğmamış da olabilir. Dün dündür, bugün bugün.”

(soL-Haber Merkezi)


banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol