Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Mayıs 2016 Pazartesi 12:37
'Önlem alınmazsa durum kötü'

Ülkenin yıllık ortalama 4 milyon tonu bulan narenciye üretiminin yüzde 25'ini karşılayan Muğla'da, portakalın para etmemesi ve meyve suyu fabrikalarına kilosu 6 kuruşa dahi satılamaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bazı üreticiler, narenciye ağaçlarını üzerindeki meyvelerini bile toplatmadan söktürmeye, bazıları ise bir ümit limon aşılamaya başladı.
Ortaca Tarım Satış Kooperatifi (ORMESKOP) Başkanı Süleyman Tosun, "Bölgemizde yaklaşık 20 bin ton ürün elde edilmesine rağmen; bunun yüzde 50'si satılamadı. Bu yıl ocak ayında yaşanan don nedeniyle ise dalında zarar gören ürünleri bırakın iç piyasada eritmeyi, meyve su fabrikaları bile almadı.
Geçen yıl 25-30 kuruşa meyve suyu fabrikalarına satılan ürünlerin birçoğu dalında kaldı. Bu yıl 6 kuruşa bile alıcı bulamadı. Ondan dolayı birçok çiftçimiz ya ağaçlarını kesiyor ya da ağaçlarına farklı bir tür aşılıyor" dedi.Güzelyurt Mahallesi'nde yaşayan üreticilerden Kemal Batıbey, "Başta Ortadoğu'daki iç savaşlar, daha sonra Rusya'nın Ukrayna'ya girmesiyle başlayan süreç olumsuz etkiledi.
Rusya'yla aramızda başlayan uçak kriziyle süren bu süreçte, Avrupa ve ABD'nin aldığı tavır ve rublenin düşmesiyle beraber ihracatta çok ciddi kayıplar başladı. Ayrıca bu yıl Washington portakaldaki yüksek rekolte iç piyasanın üretici açısından çökmesine neden oldu. Ağaçtan dökülen portakalı tüccar 6 kuruştan alıp meyve suyu fabrikalarına 9-10 kuruşa satıyor. Artık dayanacak gücümüz kalmadı" dedi.

ÖNLEM ALINMAZSA KÖTÜ

Sıkıntıları aşamadıklarını bu nedenle bahçelerini sökmeye başladığını belirten Batıbey, "20 yaşındaki genç ağaçların sökülmesini kabul edemiyoruz. Eğer 45- 50 yaşındaki ağaçları ekonomik anlamda getirisi olmadığı için kesiyorsa anlayabiliriz.
Ancak genç ve diri ağaçlar kesiliyor. Bu bölge için faciadır. Eğer bir önlem alınmazsa, daha fazla ağaç kesilecek. Ayrıca üretici bu kadar zor bir durumdayken ağaçlarını yeni dönem için hazırlaması gerekiyor. Açıkçası üretici ne yapacağını bilmemektedir. İç piyasada kalan ürün hallerde şiştikçe piyasa biraz daha düşüyor.
Burada yapılması gereken şey açıkçası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın konuya el atmasıdır.
Bakanlık bundan sonraki yıllarda üretim fazlası narenciyeyi alarak depolarında muhafaza edebilir. Daha sonra gerektiğinde piyasaya sürebilir. Ya da teşvik vermesi gerekiyor" dediÖzellikle son beş altı yıldır üreticiler limon, portakal ve nar para etmeyince ağaçlarını sökerken, birçok tarım arazisinde ise binaların yükseldiği gözlendi.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 16.05.2016 12:37
Anahtar Kelimeler:
MuğlaİhracatPortakal
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol