banner200
banner222
16 Haziran 2014 Pazartesi 11:21
Önce griye boyadılar ardından ‘simge’ yaptılar
banner188
banner213
banner230

CAN UĞUR canugur@birgun.net @canugur1987

İstanbul’da Cihangir ile Fındıklı arasındaki merdivenlerin rengarenk boyanmasının ardından merdivenleri bir gecede gri haline çeviren Beyoğlu Belediyesi ilginç bir karara imza attı. Belediye kendisine ait Gençlik Merkezi’nde merdivenlerin renkli halinin fotoğrafını sergilemeye başladı. Beyoğlu Belediyesi’ne ait Gençlik Merkezi’nde bugünlerde Beyoğlu ile özdeşleşmiş fotoğrafların bulunduğu bir sergi yer alıyor. Serginin en dikkat çeken fotoğrafı ise Beyoğlu’nda Cihangir ile Fındıklı arasındaki rengarenk biçimde boyanmış merdivenlerin yer aldığı fotoğraf. Sergide bu fotoğrafın dışında birçok fotoğraf bulunuyor.

RENKLİ MERDİVENLER SİMGE OLDU
Merdivenler geçen ağustos ayında Karaköy’de yaşayan 64 yaşındaki orman mühendisi Hüseyin Çetinel tarafından boyanmıştı. “İnsanlar gülümsesinler diye” merdivenleri boyadığını söyleyen Çetinel’in renklendirdiği merdivenlerin görüntüleri sosyal medyada  ilgi odağı olmuştu.

BELEDİYE GRİYE BOYADI
Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından Beyoğlu Belediyesi’ne ait ekipler bir gece sonra merdivenlerin bulunduğu yere gelerek merdivenleri tekrar griye boyamıştı. Beyoğlu Belediyesi Başkanı AKP’li Ahmet Misbah Demircan ise konuyla ilgili açıklamasında ilk önce merdivenleri kendilerinin boyamadığını iddia ederken ardından belediye çalışanlarının fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasının ardından durumu kabul etmişti.

BÜYÜK YANKI YARATTI
Merdivenleri boyama eylemi önce İstanbul ardından da yurt geneline yayılmıştı. Birçok kent ve kasabada insanlar farklı renklere boyadığı merdivenlerle birlikte Cihangir’deki yasaklama eylemini protesto etmişti. Eylem yur dışında da büyük yankı uyandırmıştı.

Editör : Deniz Sarı
banner229
Son Güncelleme: 16.06.2014 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol