banner200
banner222
16 Ocak 2014 Perşembe 10:29
Ömer Faruk Eminağaoğlu
banner188
banner213
banner230

Ankara'da düzenlenen Gezi Parkı eylemlerine katılan Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefet etmek suçundan yargılandığı davada beraat etti.

Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, sanık Eminağaoğlu, avukatları Ahmet Akgül, Turgut Kazan ile 9 avukat katıldı.

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından, sanık Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefet suçundan cezalandırılması talebi ile kamu davası açıldığını, yapılan yargılama, toplanan deliller, sanık ve müdafilerin savunmaları, tanık anlatımları, tüm dosya kapsamına göre, sanığın suç işleme kastı ile hareket etmediğinin anlaşıldığını belirterek, ilgili kanun ve madde gereğince beraatine karar verdi.

İddianame

Eminağaoğlu hakkındaki iddianameyi Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Musa Durmaz hazırladı. İddianamesinde Ağaoğlu'nun 15 Haziran 2013'te çeşitli sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösteride CHP Milletvekilleri Nur Serter, Emine Ülker Tarah, İdris Yıldız ve Çetin'in de aralarında bulunduğu 300 kişiyle birlikte Çankaya'da J.F. Kennedy Caddesi'nde bir araya geldiği anlatıldı. İddianamede, caddenin araç trafiğine kapatıldığı ve Eminağaoğlu'nun da bu grup içinde bulunduğu dile getirilerek, "Şüphelinin yargılanmasının 2802 sayılı kanunun 93. Maddesi uyarınca yapılarak eylemine uyan 2911 sayılı kanunun 23. Maddesi delaletiyle aynı kanunun 28/1-son ve 32/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, hakkında TCK'nın 53 maddesinin tatbikine karar verilmesi kanun adına talep ve iddia olunur" denildi.

Gezi süreci, barışçıl olmak kaydıyla bir hak ve özgürlük kullanımı

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Ömer Faruk Eminağaoğlu, Gezi sürecinin barışçıl olmak kaydıyla bir hak ve özgürlük kullanımı olduğunun verilen bu kararla ortaya konduğunu belirterek, hukukun üstünlüğünü etkin kılmak, hukuk devletini yaşatmak için eylem ve faaliyetlerinin her koşulda süreceğini kaydetti.


banner229
Son Güncelleme: 16.01.2014 10:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol