banner200
banner222
15 Kasım 2013 Cuma 08:38
OECD: Türkiye, adalete en az güven duyulan ülkelerden
banner188
banner213
banner230
ANKARA- Üyelerini çok partili rejimle yönetilen serbest piyasaya sahip ülkelerin oluşturduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) Devlete Bakış 2013 (Government at a Glance 2013" Raporu yayınlandı.

Rapordaki verilere göre Türkiye'de 2007 yılında yüzde 56 olan hükümete güven yüzdesi, 2012 yılında yüzde 53'e indi. OECD genelinde ise hükümetler daha fazla güven kaybetti. OECD ortalamasına göre hükümetler 2007'de vatandaşlarının yüzde 45'inin güvenine sahipken güven yüzde 2012'de yüzde 40'a indi. En büyük düşüş finansal, ekonomik ve mali krizin etkilediği Slovenya, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda'da yaşandı. Aynı dönemde Slovak Cumhuriyeti, İsviçre, İsrail, İngiltere ve Fransa'da hükümete güven arttı.

Raporda, "Analizler vatandaşlara ulusal hükümetlerine güven sorulduğunda siyasi liderliği değerlendirdiklerini işaret etti" denildi. Rapora şöyle devam edildi:

"Elde edilen son verilere göre OECD ülkelerinde vatandaşlara ulusal hükümetlerine güvenleri sorulduğunda cevapları ortalama yüzde 50'nin oldukça altında olmakla birlikte ülkelere göre önemli değişiklikler gösteriyor. Diğer bir deyişle anket yoluyla sorular yöneltildiğinde OECD ülkelerinin vatandaşlarının yarısından daha azı ulusal hükümetlerine güvendiklerini belirtiyor. Ulusal ortalamalar İsviçre'de yaklaşık yüzde 80 ile Yunanistan'daki yüzde 12 arasında değişiyor. Bu erim içindeki dağılım hayat standartları, kişi başına GSYİH seviyeleri ya da büyüme hızını yansıtıyor gibi görünmüyor. Daha üst gelire sahip ve hızlı büyüyen ülkeler Japonya ve Kore'de puan OECD ortalamasının altında iken, daha düşük kişi başına GSYH'sı bulunan Türkiye'nin puanı onların oldukça yukarısında. Bu, hükümete güvenin uzun vadeli ekonomik gelişmeler ya da mutlak yaşam standartlarının; kültürel faktörler, gelişen beklentiler ve siyasi gelişmeler kadar yanıt olmadığını gösterir."

OECD: TÜRKİYE'DE MEDYAYA GÜVEN HÜKÜMETE GÜVENDEN DÜŞÜK
OECD, 2010'da medyaya güvenin İrlanda, İspanya ve Portekiz'de hükümete olan güvenin oldukça üzerinde; Türkiye, İsveç, Hollanda ve Lüksemburg'da ise hükümete güvenden oldukça düşük düzeyde bulunduğunu bildirdi. 2010'da Türkiye'de vatandaşlar hükümete yüzde 53 oranında güvenirken medyaya yüzde 23 güvene sahipti. Raporda, "İlk grup ülkeler kriz döneminde hükümete güvenin en fazla kötüleştiği, ikinci gruptakiler güvenin en büyük ve en istikrarlı olduğu ülkeler" denildi.

SİVİL ADALETE ERİŞİM DÜŞÜK
Raporda "Sivil adalete erişim Hollanda ve Almanya'nın yanı sıra İskandinav ülkelerinde en yüksek. İtalya, Meksika ve Türkiye sivil adalet puanının en düşük olduğu OECD üye ülkeleri" denildi.

İNSAN HAKLARI VE DEVLETİN GÜCÜNÜN SINIRLANDIRILMASI
OECD, "devlet gücünün sınırlandırılması" konusundaki gibi temel hakların en iyi teminat altına alındığı ülkelerin İskandinav ülkeleri olduğunu, bu ülkeleri Yeni Zelanda ve İspanya'nın izlediğini, insan haklarının en az teminat altında bulunduğu ülkelerin ise Türkiye, Meksika ve Yunanistan olduğunu bildirdi.

 Rapora göre "Düzenleyici Uygulamalar" en fazla İsveç, Japonya, Danimarka ve Avusturya'da güçlü iken Meksika, Yunanistan, Türkiye ve İtalya'da iyileşmelere ihtiyaç bulunuyor.

TÜRKİYE EN MERKEZİ OECD HÜKÜMETİ
Hükümetin merkezi seviyesindeki kamu işçilerinin oranında varyanslar, üniter devletlerde çok fazla. Üniter devletler Japonya ve İsveç'te kamu istihdamı yüzde 20'den azken, İrlanda, Türkiye ve Yeni Zelanda'da yüzde 90'lar düzeyinde. 10 kamu çalışanından 9'u merkezi hükümette hizmet veriyor. Türkiye istihdam anlamında OECD içinde en merkezi hükümete sahip. Türkiye'de 4 kamu çalışanından birinden azı kadın bu OECD içindeki en düşük oran.

KADIN BAKAN ORANI YÜZDE 4, OECD GENELİNDE İSE YÜZDE 25
OECD genelinde kabinede kadın bakan bakanların oranı yüzde 24.9, Türkiye'de ise yüzde 4. Vatandaşların yüzde 51'i yargı sistemine tatmin ya da güven duygusunu belirtiyor, örgüt ortalaması ise yüzde 51. Türkiye'de vatandaşların yüzde 51'i sağlık sistemine tatmin ya da güven duygusunu belirtiyor. OECD'deki ortalama ise yüzde 71. Vatandaşların yüzde 55'i eğitim sitemine tatmin ya da güven duygusunu ifade ederken örgüt ortalaması bu alanda yüzde 66. Polis hizmetleri konusunda tatmin ya da güven duygusunu belirten vatandaşların oranı ise yüzde 66. OECD'de bu alanda güven yüzde 72.

OECD ülkelerinin büyük bölümünde ombudsmanın hastaların sağlık hizmetlerinden şikayetlerini araştırmak ve çözmekle görevli oldukları sadece Danimarka, Japonya, Kore, Hollanda ve Türkiye bu tür bir görevleri bulunmadığı kaydedildi.

HASTALARIN HASTANELERDE KALMA SÜRESİ TÜRKİYE'DE DÜŞÜK
Rapora göre hastaların hastanelerde kalma sürelerinin çok kısa olması ülke sağlık çıktısı üzerinde karşı etkide bulunabiliyor ya da hastanın huzur ve iyileşmesini engelliyor. 2011'de OECD'de her koşulda hastanede ortalama hastanede kalma süresi sekiz güne ulaştı. Meksika ve Türkiye en kısa kalış süresine sahip bulunurken süre OECD ortalamasının yarısına ulaştı. Japonya ise hastalar 18 günle OECD ortalamasının iki katından fazla hastanede kalma süresine sahip.

RAPORDA TÜRKİYE
OECD "Devlete Bakış 2013" raporunda Türkiye'nin Satın Alma Gücü Paritesi'ne göre Türkiye 6 bin dolarla en düşük "kişi başına hükümet geliri" elde eden ülkelerden biri olduğu 2011'de hükümet gelirlerinin GSYH'nın yüzde 36.6'sını oluşturduğu, OECD'de oranın yüzde 41.9 olduğu belirtildi. 2011'de hükümet harcamaları GSYH'nın yüzde 37.4'ünü oluştururken (OECD ortalaması yüzde 45.4) nihai hanehalkı tüketiminin yüzde 1.5'u cepten sağlık harcamasına gidiyor. OECD'de ise bu oran yüzde 2.9. (Anka)
banner229
Son Güncelleme: 15.11.2013 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol