banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
30 Temmuz 2015 Perşembe 17:10
Ödenmeyen ikramiye için emekliye müjde
banner188
banner213
banner230

Memurların emekli ikramiyesi hesaplamasında 30 yıl sınırı AYM kararıyla kaldırılmıştı. Kararın yürürlüğe girme tarihinden önce emekli olanlar ise bu haktan yararlanmak için açtıkları davayı kazandı

Aydınlık / Ankara

Memurların emekli ikramiyesinin hesabında 30 yıl sınırını kaldıran kararın bir memurun açtığı ve kazandığı davayla daha önce emekli olanlara uygulanmasının yolu açıldı. Karardan önce emekli olanlar, SGK’nın mahkeme kararına gerek olmaksızın haklarını ödemelerini istedi.
Anayasa Mahkemesi Emekli Sandığı Kanunu’nda yer alan emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıl sınırını iptal etmişti. Karar 7 Ocak 2015’te yürürlüğe girdi. Bu tarihten önce emekli olanlar bu haktan yararlanamıyordu.
Emekli memurlar haktan yararlanmak için harekete geçerek dava açtı. Memur emeklisi Mehmet Tokgöz’ün açtığı dava sonuçlandı. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurarak 30 hizmet yılından fazla geçen süre için de ikramiye ödenmesini isteyen Tokgöz’ün talebi SGK tarafından reddedildi. Tokgöz, bunun üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, Tokgöz’ün 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet sürense göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiği kararını verdi.
Tokgöz’ün davasına bakan avukat Zafer Ay kararın emsal niteliğinde olduğunu söyleyerek, “İdari yargıda bireysellik esastır. Nasıl bankalarda komisyon ve masraf ödemeleri olarak geri alınıyor, ama kim müracaat ederse mahkeme onun hakkında karar verdiği için banka ona ödeme yapıyor. Aynı mantık SGK’da da geçerli. Yani atıyorum bir milyon tane emekli var 50 bin tanesi müracaat edip dava açtı, 50 milyonu alır. Emsal olmasından kastımız davalar açısından emsal nitelikte” dedi.
Kararla ilgili olarak Aydınlık’a açıklama yapan emekli memurlar da SGK’nın mahkeme kararını beklemeden haklarını vermesini isteyerek şunları söylediler:
“Mahkeme kararı açık. Şimdi binlerce, belki de onbinlerce kişi tek tek mahkemelere gidip karar çıkarması gerekiyor. Bu SGK için de vatandaş için de sıkıntılı.
Mahkemeye başvurmak için bir masraf gerekiyor. Verilen karar emsal olacağı için davayı kazanmamız kesin. Böyle olunca SGK mahkeme masraflarını da karşılamak durumunda kalacak. Bu nedenle SGK yapılan başvuruları mahkeme kararını baz alarak gereğini yapmalıdır. Bu SGK’nın da kârınadır. Bu konuda geçmişte benzer uygulamalar olmuştur. Emekli Sandığı benzer olaylarda mahkeme kararını beklemeden ödemeleri yapmıştır.”

http://www.aydinlikgazete.com/ekonomi/odenmeyen-ikramiye-icin-emekliye-mujde-h74790.html
banner229
Son Güncelleme: 30.07.2015 17:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol