banner200
banner235
banner225
20 Şubat 2014 Perşembe 10:06
Öcalan'a af istendi
banner188
banner213
banner230
Ayhan YAŞAR/Yılmaz BEKLEYEN/M. Emin FİDAN
DİYARBAKIR- DİYARBAKIR'da, aralarında Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği'nin de bulunduğu 116 sivil toplum kuruluşu yaptıkları ortak açıklama ile İmralı Adası'nda bulunan Abdullah Öcalan için başlatılan 'Öcalan'a özgürlük' kampanyasını desteklediklerini duyurdu. Açıklamayı okuyan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, ""Abdullah Öcalan'ın yürütülen diyalog sürecinde daha aktif rol alabilmesi için özgür kalması gerektiğine inanıyoruz" dedi
116 STK TEMSİLCİSİ İMZA ATTI
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Lokalinde düzenlenen aralarında Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (DOGUNSİFED) da yer aldığı 116 sivil toplum kuruluşu ortak açıklama yaptı.
Ortak açıklamayı okuyan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Bilici, tarihi bir süreçten geçen Türkiye'de özgürlükçü ve eşitlikçi fikirlerin ve insan haklarına dayanan demokratik siyasetin egemen olduğu bir yaşamı inşa etmenin bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç haline geldiğini savundu.
DEMOKRATİK ÇÖZÜMÜN MİMARI
Bilici, onurlu bir barışın ve demokratik çözümün mimarlarından olan Abdullah Öcalan'ın, yürütülen diyalog sürecinde daha aktif rol alabilmesi için özgür kalması gerektiğine inandıklarını belirterek şöyle dedi: "Türkiye'nin tarihsel geçmişinde ciddi bir demokrasi eksikliği ve onun yarattığı olumsuz sonuçlar olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın başından itibaren devlet ile PKK arasında yürütülen görüşmeler sonrası gündeme gelen demokratik çözüm süreci, başta bölgemizde olmak üzere Türkiye genelinde önemli bir rahatlama ve sorunların çözümüne dönük büyük bir umut yaratmıştı."
Abdullah Öcalan'ın çağrısı ile PKK'nın ateşkes ilan ederek silahlı güçlerini sınır dışına çekme kararını aldığını, bunun da sürecin en somut ve önemli adımı olduğunu söyleyen Bilici, şöyle konuştu:
SOMUT ADIMLARIN ATILMASI
"Ancak, geride bıraktığımız bir yılda diyalog süreci ve barış görüşmeleri istenilen düzeyde bir sonucu ortaya çıkarmamıştır. Baskıcı zihniyetler her ne kadar dirense de, Türkiye toplumu tarihinin derin günahlarıyla bir bir yüzleşmek zorundadır. Bu toprakların katliamlar ve savaşlarla yazılan tarihini barış ve demokrasi ile yeniden yazmanın vakti gelmiştir. Bu nedenle geçmişten bugüne toplumun geneline hakim olan sosyal, siyasal, ekonomik tüm geriliklerin ve antidemokratik uygulamaların ancak demokratikleşme ve eşitlikçi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü esas alan bir toplumsal sözleşme ile son bulacağına inanıyoruz.
STK'LAR ÖCALAN'A AF İSTEDİLER
 Bunun için, öncelikle Türkiye'de onurlu bir barışın ve demokratik çözümün mimarlarından olan sayın Abdullah Öcalan'ın yürütülen diyalog sürecinde daha aktif rol alabilmesi için özgür kalması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, Öcalan'ın özgürlüğüyle birlikte, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalar nedeniyle özgürlüklerinden mahrum bırakılarak cezaevlerinde tutulan tüm siyasi tutuklu ve hükümlülerin de özgürlüğüne kavuşması gerektiğini düşünüyoruz."
İHD Şube Başkanı Bilici, Öcalan ve tüm siyasi tutukluların özgür kalması için 127 aydın, sanatçı, siyasetçi, akademisyen, insan hakları savunucusu, hukukçu ve gazetecinin başlattığı imza kampanyasını desteklediklerini sözlerine ekledi.

diyarbakırsöz.com
banner229
Son Güncelleme: 20.02.2014 10:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol