banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Mayıs 2016 Cuma 14:47
Nusaybin'deki operasyonun yüzde 75'i tamamlandı
banner188
banner213
banner230

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 67 gün önce terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan operasyonun yüzde 75'i tamamlandı.

Nusaybin'de teröristlerce açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan el yapımı patlayıcıların imhası için 14 Mart'ta başlatılan "Atmaca-7 Operasyonu" sürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca kararlılıkla yürütülen operasyon kapsamında ilçenin önemli kısmı terör örgütü mensuplarından temizlendi. Kışla ve Zeynelabidin mahallelerinin de teröristlerden arındırılmasıyla ilçede 75'i tamamlanan operasyonlarda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 394'e ulaştı.

Güvenlik güçleri, teröristlerce kurulan 371 barikatı kaldırdı, kazılan 31 çukuru kapattı, tuzaklanan 971 el yapımı patlayıcıyı imha etti.

Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdülkadir Paşa mahallelerinde sıkıştırılan teröristlerle güvenlik güçleri arasında sık sık sıcak temas sağlanıyor.

En büyük engel, el yapımı patlayıcılar

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, müşterek operasyonda güvenlik güçlerinin daha hızlı ilerlemelerinin önündeki en büyük engel teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcılar.

Operasyonu yürüten timler, hemen hemen her yere tuzaklanan el yapımı patlayıcılar ve binalarda gizlenen keskin nişancılar nedeniyle bölgede kontrollü ilerliyor. Bir bina teröristlerden temizlenip, tuzaklanan patlayıcılardan temizlendikten sonra diğer binada çalışma yapılıyor.

İlçede yaklaşık bin 500 binanın daha aranması planlanırken, 4 mahalledeki bu binaların bir kısmında örgütün dağ kadrosundan gelen 100'e yakın teröristin bulunduğu ifade ediliyor.

Teröristlere "teslim olun" çağrısı

Mardin Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, terör örgütü mensuplarına zaman zaman teslim olmaları yönünde anons yapıyor. Zırhlı araçlardan yapılan anonslarda, teröristlere, "Ölümü değil yaşamayı seçin. Bu ölümler kimin işine yarıyor, iyi düşünün. Teslim olun" çağrısında bulunuluyor.

Anonslarda kandırılan gençlere de seslenen ekipler, teslim olmaları halinde kendilerine hiçbir kötü muamelede bulunulmayacağını belirtiyor.

"Sizlere yalan söylüyor, sizi kandırıyorlar. Bunlara inanmayın. Örgütü yönetenler öleceğinizi bile bile sizi bu kapanın içine terk ettiler. Diğerleri nerede? Neden sizi yalnız bıraktılar?" ifadelerine yer verilen anonslarda teröristlere teslim olmaları halinde canlarının devletin güvencesinde olduğu bildiriliyor.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 20.05.2016 14:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol