banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
25 Ağustos 2015 Salı 11:12
Muhtarlardan Erdoğan'a Yanıt. "Muhbirliği kesinlikle kabul etmeyeceğiz!"
banner188
banner213
banner230

Kaçak Saray’da yapılan toplantıda muhtarldan muhbirlik yapmalarını ve “Hangi evde kim varsa emniyete bildirin” ifadelerini kullanan Erdoğan’a Vanlı muhtarlardan yanıt geldi. Vanlı muhtarlar “Muhbirliği kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Halkın iradesine saygı göstermen gerekiyor” dedi.

(İleri Haber) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Ağustos’ta Kaçak Saray’da muhtarla yaptığı toplantıya tepkiler dinmiyor. Toplantıda muhtarlarda muhbirlik yapmalarını isteyen ve “Hangi evde kim varsa emniyete bildiren” diyen Erdoğan’a Vanlı muhtarlardan tepki geldi.

DİHA’nın haberine göre, Van Muhtarlar Derneği’nin açıklamasında, “‘Hangi evde kim varsa emniyete bildirin’ sözleriyle Erdoğan muhbirlik dayatmasında bulundu. Halkın sorunlarına çözüm üretmek için seçildik biz. Cumhurbaşkanı’nın, halkın iradesine saygı göstermesi gerekiyor” dendi.

Erdoğan’ın anayasal sınırlarını aştığı hatırlatmasında bulunan Vanlı muhtarlar, kendilerinin böyle bir suçu işlemeyeceklerini ve muhbirliği hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘İHBAR ETME HAKKIMIZ YOK’

Muhtarlar, “Kimseyi ihbar etme hakkımız yok. Biz muhtarlar, her kesimi temsil ediyoruz. Cumhurbaşkanı kendi alanı dışına çıkıyor ama biz kendi yetki alanımızın dışına çıkmayız” dedi.

Muhtarların, vatandaşları ihbar etmesi durumunda yaşanabilecek sorunlara da değinen dernek üyeleri şunları söyledi: “Düşünün, muhtar bir vatandaşı sevmiyor ve gidip ihbar ediyor. Belki sırf bu yüzden o vatandaşın yıllarca tutuklu kalmasına ya da ölmesine neden olacak. Bu durum halk arasında ayrışmaya neden olur.”

http://ilerihaber.org/muhbirligi-kesinlikle-kabul-etmeyecegiz/20851/

NE OLMUŞTU?
Daha önce de “Esnaf yeri geldiğinde polistir, askerdir” açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlarla 16 Ağustos’ta yaptığı son toplantıda, “Hangi evde kim varsa emniyete bildirin” ve “Vatandaşımız teröristleri içinden ayıklamalıdır, gerektiğinde gelip ihbar etmelidir” demişti.
banner229
Son Güncelleme: 25.08.2015 11:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol