banner200
banner235
banner225
24 Ocak 2016 Pazar 14:14
Muğla'da 80 bin zeytin ağacı katledildi
banner188
banner213
banner230

Muğla'da 80 bin zeytin ağacı, iddiaya göre golf sahası yapılmak için katledildi.

soL Haber Portalı'ndan Yusuf Yavuz'un haberine göre Muğla'nın Milas ilçesinde özel bir şirket tarafından 10 yıl önce köylülerden satın alınan yaklaşık 3 bin dönümlük araziye golf sahası yapılmak istendiği dile getirildi. Ancak bu girişimden vazgeçilerek 5 yıl önce aynı şirkete ait olduğu öne sürülen bir başka kuruluşa devredilen araziye yaklaşık 80 bin civarında zeytin ağacı dikildi. Geçtiğimiz günlerde söz konusu arazideki zeytin ağaçlarının, eskiden burada bulunan ağaçlarla birlikte topluca kesilmesi tepkilere neden oldu.

Olayı haber alan Karacahisar Mahallesi Muhtarı Şefik Musluk, durumu yetkililere bildirdiklerini belirterek "Bu arazide yaklaşık 85 bin ağaç vardı. 80 bini sonradan dikilen zeytin ağaçları, 5 bin kadarı da 30 ila 100 yaş arasında değişen eski ağaçlar. Zeytin, meşe, çitlembik ve çam gibi türler vardı bu arazide. Şimdi bu ağaçların tamamı kesilerek araziyi çırılçıplak hale getirmişler. Bu ağaçların kesilmesi bizi çok üzdü. Yetkililere durumu bildirdik, gerekli incelemeler sürüyor. Olayın boyutu incelemenin tamamlanmasıyla daha net ortaya çıkacak" dedi.

YETKİLİLER: İNCELEME SONUÇLANINCA BİLGİ VERİLECEK

Olayın ortaya çıkmasıyla kesimleri durduran ilgili şirketin, arazideki ağaç köklerini toprağa gömdüğü öne sürülürken, konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, katledilen ağaç sayısıyla ilgili dile getirilen rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Net bir rakam vermekten kaçınan yetkililer, inceleme tamamlanınca durum hakkında kamuoyuna bilgi verileceğini dile getirdi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:14
Anahtar Kelimeler:
GıdaTarımAğaç
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol