banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Ocak 2016 Pazartesi 03:47
Muğla’da kar yağışı ulaşımı aksattı

Karayolları ekipleri ilçeye olan ulaşımı açmak için kar küreme çalışmalarını sürdürüyor. Kar yağışı nedeniyle Kavaklıdere'de okullar pazartesi günü tatil edildi.

Muğla’da iki gündür devam eden sağanak yağış merkez ilçe Menteşe’de akşam saatlerinde şiddetini arttırırken, Kavaklıdere ilçesinde kar yağışı nedeniyle ulaşım kapandı. Karayolları ekipleri Kavak Mahallesi'nden itibaren kar küreme çalışması başlatırken, saat 19.30’a kadar Kavaklıdere-Aydın Bozdoğan yol ayrımına kadar yolu açtı. Kavaklıdere ilçesine olan ulaşımın açılması için de Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden yardım istendi.

Kavaklıdere yolunun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanması ile seyir halinde olan çok sayıda araç mahsur kaldı. Zincir ve kış lastiği bulunmayan birçok araç kar yağışı nedeniyle hareket edemezken, karayolları ekiplerinin gelmesinin ardından yollarına devam etti. Bazı araç sürücüleri ise geri dönmek zorunda kaldı.

KAR YAĞIŞINI EĞLENCEYE ÇEVİRDİLER

Kavaklıdere yolunda kar yağmasını fırsat bilen Yatağanlı iki genç ise yolda kalan araçlara yardım etmeye çalıştı. İki genç üstleri çıplak vaziyette yolda seyrederken, “Biz Yatağanlıyız. Yatağan’da kar görmüyoruz. Hava çok güzel ve karda mahsur kalan vatandaşlara yardım ediyoruz” dediler.

''EKİPLER YOLU AÇMAK İÇİN ÇALIŞIYOR''

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, kar nedeniyle ilçeye ulaşımın olmadığını söyledi. Demir, “Akşam saatlerinde kar yağışı başladı. Çok yoğun yağış nedeniyle Kavak Mahallesi'nden ekipler kar küreme çalışmasını başlattı. Salkım ve Kavaklıdere Bozdoğan yoluna kadar yol tek taraflı açıldı. Kavaklıdere ilçesine 10 kilometrelik bir bölümde yolun açılması için çalışmalar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden yardım istedik. Büyükşehir ekipleri de gelecek. İlçemizin ilerisindeki Menteşe Mahallesi ve Kavaklıdere girişindeki Çayboyu Mahallemizde yolun ulaşıma açılması çalışmaları devam ediyor” dedi. 

Bu arada, kar yağışı nedeniyle Kavaklıdere'de okullar pazartesi günü tatil edildi. 

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 18.01.2016 03:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177