banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
30 Eylül 2015 Çarşamba 13:34
Mizahla diktatöre diz çöktüren gençlere adandı... İşte madde madde CHP'nin seçim bildirgesi
banner188
banner213
banner230

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Bu seçim bildirgesini Ali İsmaillere, Özgecanlara, yarattıkları mizahla bir diktatöre meydan okuyan gençlere adıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Congresium’da yapılan aday tanıtım toplantısında seçim bildirgesini açıkladı.

Madde madde CHP'nin seçim bildergesi:

1. Asgari ücretin vergisi kalkacak net asgari ücret 1500 Liraya çıkacak.

2. Yüzde 10 Seçim Barajı kalkacak

3. Esnafın emekli aylığından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırılacak.

4. Çiftçiye mazot 1 lira 80 kuruşa verilmeye başlanacak.

5. Bir yıl içinde öğrencilerin yurt sorunu çözülecek.

6. Teşvik sistemi değişecek. Katma değeri yüksek üretimi özendiren sektörel teşvik politikası uygulanacak.

7. Vahidi fiyat uygulamasına son verilecek, orman köylüsü sigortalı işçi statüsüyle çalıştırılacak. Böylece emeklilik hakkı kazanacak.

8.Vergi ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ’lerin, ödedikleri vergi ve prim kadar 0 faizli krediye erişimini sağlayacak düzenleme çıkarılacak

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bu seçim bildirgesini gençlere adıyorum. Gençleri yarının umudu olarak görüyorum ama gençler bugünün de ortaklarıdır. Onlara sus demeyeceğiz. Sözkonusu vatansa gerisi teferuattır diyen gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini. Ali İsmaillere, Özgecanlara adıyoruz. Merdiven altlarında kayıt dışı çalışan gençlere adıyoruz. Çöpten kağıt toplayarak ailesini ggeçindiren gençlere adıyoruz. Üniversiteyi kazanıp yurt sorunu çözülmeyen gençlere adıyoruz. Teröre kurban verdiğimiz gencecik fidanlarımıza adıyoruz. Soma'da kaybettiğimiz gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini.İşsizlikten bunalan gençlere adıyoruz. TOMA'ları polis barikatlarının önünde elinde güllerle yarattıkları mizahla diktatöre meydan okuyan gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini.

13 yıldır iktidarda olanlar gençlerin hangi sorunlarını çözdü? Gençleri baştacı yapacağız. Gençlere bir çağrım var. Siyaseti dinozorlardan temizleyin. Aktif siyasetin içinde olun.Gençler siyasete girsin diye yüzde 10 gençlik kotası getirdik. CHP'nin internet sitesine girin oradan CHP'ye üye olun.

Siyaseti dinazorlardan temizleyin

Gençleri olağan şüpheli sınıfından çıkaracağız. Onları olağan şüpheli olarak değil olağan yurtsever olarak göreceğiz. Gençlerden beklediğim bir şey var. Biz bu gençlerden ne bekliyoruz. Siyasete ilgi gösterin. Siyaseti dinazorlardan temizleyin.

İŞ GARANTİLİ EĞİTİM

İşsizlik geleceğin de sorunu. İş garantili eğitim yapacağız. 3. sınıftan itibaren fabrikalarda stajları yapacaksınız, mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak. Bizim getirdiğimiz düzende oğlunuz kızınız asla işsiz olmayacak.

TAŞERON İŞÇİLİK BİTECEK

Geçen seçim bildirgesinde de söz vermiştim sözümün arkasındayım, taşeron işçilerin tamamı kadrolu olacak.

ASGARİ ÜCRET 1500 TL OLACAK

Asgari ücretle çalışanların yüzde 80'i genç. Sevgili gençler size sözüm söz, asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz, herkes rahat yaşayacak.

Bir ülkede diktatöre diz çöktüren gençler sizinle övünüyoruz ve gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak. Yasakalar da kalkacak. Gençler özgür bir ülkede olmanın havasını teneffüs edecekler. Özgürlüğü sağlayacağım.

YURT SORUNU BİTECEK

1 yıliçinde hiçbir üniversitelinin yurt sorunu olmayacak. Her anne baba benim oğlum kızım güvenli bir ortamda okuyor diyecek.

PASSOLİG KALKACAK

Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Gençler rahat rahat maça gidecek. Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. İyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek.

YÖK BELASINI KALDIRACAĞIZ

YÖK belasını kaldıracağız. Öğrencilerin üniversite yönetiminde söz hakkı var. Eğitimi parasız yapacağız. Gençler için düşündüğümüz her şey ülkenin geleceği için alınmış bir karardır.

LİSEKART

Lise son sınıf öğrencilerinin öğrenim harcamalarına yönelik "lisekart" uygulamasını getireceğiz.

Gençler sakın tuzağa düşmeyin. Eğer gelip birisi size inanç üzerinden siyaset yaparsa bilin ki bu ülkeye en büyük ihaneti yapandır. Etnik kimlik, dini inanç üzerinden siyaset... Bu tuzağa düşmeyin. Yaşam tarzı üzerinden de ayrışmaya son vereceğiz. Bunları reddedin ve bütün toplumu kucaklayın. Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden siyaset önümüzdeki en büyük tehlikedir.

Bölgenin sorunlarını en iyi analiz eden parti CHP. Devlet yönetiminde en iyi kadrolar CHP'de.

"MHP'NİN MALUM TAVRI NEDENİYLE GERÇEKLEŞMEDİ"

Bütün bu toplantılardan sonra dedik ki, ülkenin koalisyona ihtiyacı var. Koalisyon nasıl olur. 14 madde halinde koalisyon maddelerini belirledik ve kamuoyuyla paylaştık. Bizim gönlümüz yüzde 60'lık bloğun hükümeti kurmasından yanaydı. Ama MHP'nin malum tavrı nedeniyle bu gerçekleşmedi. 10 gün görüştükten sonra bize erken seçim hükümetini kuralım dediler. Milli iradaye  duyduğumuz saygı nedeniyle bunu kabul etmedik.

Koalisyon hükümeti neden kurulamadı? Eğer bir siyasi lider özgür iradeye sahip değilse, kendi iradesini başka bir otoriteye ipetek etmişse o lider koalisyon kurup ülkeyi yönetemez. Sarayda oturan zattın baskısını yaşamının her alanında hissediyorsa olmaz. Lider özgürce karar alan kişidir. Görüşmelerin tamamını tutanaklar altına aldık. Bizim söylediklerimiz kamuoyunu rahatsız edecek olsaydı zaten bunu çoktan açıklarlardı.

Ülkenin cumhurbaşkanı 400 milletvekilini vermezseniz bu tablo ortaya çıkar dedik. Biz üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirdik. Eğer bugün koalisyon kurulsaydı emeklilerimiz bu bayramda ilk ikramiyelerini almış olacaklardı.

5 TEMEL SORUN

Demokrasi Türkiye'de kan kaybediyor. Türkiye'nin 5 temel sorunu; demokrasi, hukukun üstünlüğü, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış... Dış politikanın vatandaşa hangi faturaları çıkardığını görüyoruz. Bizim dışımızada Türkiye'nin 5 temel sorununu dile getiren siyasi parti var mı? Herkes sadece bir ucundan tutuyor.  12 Eylül darbe hukukunu değiştirmezseniz hangi demokrasiden söz edeceksiniz. Lise öğrencilerinin hapse atıldığı ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz.

Anayasayı değiştireceğiz, eşit yurttaşlığı getireceğiz. En önemlisi siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Cumhurbaşkanı başbakandan gizli nasıl örtülü ödenek kullanacak. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Eğer Türkiye bölgesinde ve dünyada saygı kazanmak istiyorsa birinci sınıf demokrasiyi getirmelidir. Kişi başına gelirin 45-50 bin dolar olduğu ülkelerde birinci sınıf demokrasi var.

Yabancı sermye ülkeden kaçıyor, neden? "Mal güvenliğimiz yok, ya el konulursa" diyorlar. İş adamlarına sesleniyorum, üretmek istiyorsanız, çalışmak istiyorsanız CHP'ye oy vermek zorundasınız. Türkiye büyük bir ülkedir ama iyi yönetilmediği için toparlanamıyor. Dolar 3 lirayı geçti, kim iktidarda? Kendisi sorun olan iktidar sorunlara çözüm bulamaz.

EMEKLİDEN KESİNTİYE SON

Kredi borçlarının faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz. çalışan emekliden Sosyal Güvenlik Destek Pirimi kesilmesi uygulamasını kaldıracağız. Borcun dahi olsa hastanelerde insanca tedavi olmak istiyorsan oy vereceğin parti CHP, bu kadar açık ve net.

BÜTÜN GELİRLERİ GİB TOPLAYACAK

Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik devrimini yapacağız.  Milyonlarca kağıt ve harcama yapılıyor. Biz bütün gelirleri GİB'nin yapacağı bir sistem kuracağız. Beyanlar oraya verilecek. Bürokrasiyi nasıl kaldırdığımızı göreceksiniz.

BORCU OLMAYANA SIFIR FAİZLİ KREDİ

Mazotu çiftçiye dolardaki artış nedeniyle 1 lira 80 kuruştan vereceğiz. Her kuruşu hesaplıyoruz. Bütün orman köylüleri Orman Genel Müdürlüğü tarafından sigortalı yapılacak. Üniversiteleri bilgi üretim yuvası haline getireceğiz, her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı bir yer haline getireceğiz. Sigorta ve vergi borcu bulunmayan esnaf ve KOBİ'ye sıfır fazili kredi vereceğiz.  

"DEVLET ÖĞLEN YEMEĞİ VERECEK"

Hiçbir anne baba eğitim sisteminden memnun değil. 12 yılda 13 kez eğitim politikası değişmişse orada millilikte bir sorun vardır. Öğretmenler toplumun lideri olacak. Siyasilerin değil, eğitimlerin belirlediği bir eğitim politkası yapacağız. Taşımalı eğitime son vereceğiz, tam gün eğitim yapacağız. Çocuk öğle yemeğini okulda öğretmeniyle birlikte yiyecek, beslenme çantası değil, devlet öğlen yemeği verecek. Okul aile birliklerinin tamamını yasal statüye kavuşturacağız.

"İMAM HATİPLERİ KAPATMAYACAĞIZ"

Bize CHP gelecek imam hatip okullarını kapatacak diyorlar. Hayatımda duyduğum en büyük iftiralardan biri. Orada okuyan çocuklar bizim çocuklarımız. Hiçbir okulun bir siyasi partinin arka bahçesine dönüşmesini kabul edemeyiz. Bizim imam hatipleri kapatma gibi bir düşüncemiz yok, açık ve net kamuoyu önünde ifade ediyorum.

Türkiye 2 milyonun üzerinden mülteci kabul etmiş ve görevini yapmıştır. Ne zaman ki Avrupa kapılarına dayandılar, neden buraya geliyorlar demeye başladılar. Mülteci sorunu  Türkiye değil, bir Avrupa ve dünya sorunudur.

"KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEYE TALİBİZ"

Kürt sorunu iki baldırı çıplak hikayesiyle başladı. Kürt sorunu güvenlik politikalarıyla çözülür mü? Biliyoruz ki çözülmez. Bu sorunun çözümünde siyasi partilerin ilk duruşları ne olmalı. Siyasi partiler teröre karşı açık ve net bir tavır takınacaklar. Kürt sorununu toplumsal uzlaşmayla çözeceğiz. Bunun merkezi TBMM'dir. Bu temel sorunu çözmek için siyasi partiler hangi ilkelerden yola çıkmalıdır. Samini ve dürüst olmaları lazım. Muhalefete ve topluma bilgi verilmesi lazım. Biz bu sorunu çözmeye talibiz. Bu sorunu CHP dışında hiçbir parti çözemez. Sorunun çözümüyle ilgili bizim kadar emek harcayan başka bir parti yoktur. Bizim gizli ajandamız yok. Biz bu ülkenin kurucu partisiyiz.

GAZİLER VE ŞEHİTLER YÜKSEK KURULU

Bugün müziğimiz yoktu, şehitlerimiz olduğu için. Şehidin olduğu her eve ateş düşüyor. Düne kadar ne söylüyorlardı bugün ortaya çıkan tablo ne?  Gazi kardeşlerime sesleniyorum, milletvekillerinin sağlıkta hakları neyse aynısını size de tanıyacağız. Her şeyden tasarruf edilir, gaziden tasarruf edilmez. Başbakanlığa bağlı gaziler ve şehitler yüksek kurulunu oluşturacağız. Bütün sorunları buradan çözülecek. Kapı kapı dolaşarak değil.

AKP 13 yılda ülkeyi buraya getirdi. MHP her şeye hayır diyor, neden siyasete giriyorsun. HDP denklem dışı Türkiye'yi yönetmeye hazır değil. eğer siz saraya hizmet etmek isteyen birini istiyorsanız oy vereceğiniz parti belli. Ama saray yerine halka hizmet edecek birini istiyorsanız adres belli. 

Müzik çalınmadı

CHP, 1 Kasım seçimleri için hazırladığı seçim bildirgesini bugün Ankara'da ATO Congresium'da açıkladı. Toplantı CHP'nin seçim şarkılarıyla başladı. Ancak evinden çıkmadan, televizyondaki canlı yayında organizasyon komitesinin toplantıda seçim şarkılarını salona dinlettiğini gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, müdahale etti, müzik yayını kesildi. CHP lideri, PKK saldırıları nedeniyle şehitler olduğunu, toplantıda müzik kullanılmamasını istedi.


http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/377743/Mizahla_diktatore_diz_cokturen_genclere_adandi..._iste_madde_madde_CHP_nin_secim_bildirgesi.html

banner229
Son Güncelleme: 30.09.2015 13:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol