banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
08 Eylül 2015 Salı 00:20
MİT IŞİD’le Whatsapp’tan görüşüyor
banner188
banner213
banner230

IŞİD'in Kilis sınırında kaçırdığı Türk askeri Serter Taş için MİT'in devreye girdiği iddia edildi. Yapılan temaslarda, askerin sağ olduğu bilgisine ulaşılırken, IŞİD'in yakın zamanda askeri serbest bırakmak için şartlarını Türkiye'ye bildireceği öğrenildi. Baba Aydın Taş ise bir an önce oğluna kavuşmak istediğini söyledi.

Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre, IŞİD tarafından kaçırılan Türk askeri Serter Taş'ın bırakılmasıyla ilgili MİT'in IŞİD ile yaptığı görüşmenin içeriğine ulaşıldı.

MİT Müsteşarlığı, askerin serbest bırakılması için Başbakanlığın talimatıyla IŞİD masasına bakan MİT birimine talimat verdi. IŞİD masasına bakan ve bu konuda uzman olan MİT ekibi daha önce de Musul konsolosluk çalışanlarının serbest bırakılması olayında da görev almışlardı.

(Serter Taş)

IŞİD SORUMLUSUYLA WHATSAPP'TAN TEMAS KURULDU

MİT ekibi, IŞİD'in Türkiye'den sorumlu dış ilişkiler yetkilisiyle temasa geçti. Rakka'da telefon olmadığı için MİT ekibi IŞİD sorumlusuyla, anlık mesajlaşma yazılımı WhatsApp aracılığıyla görüşme yaptı. MİT'in görüştüğü IŞİD sorumlusunun, Türkiye'den IŞİD'e katıldığı da gelen bilgiler arasında.

SERBEST BIRAKMAK İÇİN ŞARTLARINI BİLDİRECEKLER

MİT, IŞİD sorumlusuna, askerin sağ olup olmadığını ve sağlık durumunu sordu. Askerin sağ olduğunu ve ayağındaki yaranın da tedavi edildiği cevabını veren sorumlu ise askerin güvenilir bir yerde cezaevinde olduğunu aktardı. MİT, askerin serbest bırakılması için anlaşmaya hazır olduğunu aktardı. IŞİD adına görüşmeyi yapan kişi ise MİT'e anlaşma maddelerini yakında bildireceklerini söyledi.

‘OĞLUMUZUN KİMİN TARAFINDAN KAÇIRILDIĞI SÖYLENMEDİ'

IŞİD'in rehine olarak elinde tuttuğu, Iğdır nüfusuna kayıtlı olan er Serter Taş'ın babası Aydın Taş ise "Oğlumuzun kimin tarafından kaçırıldığı söylenmedi" ifadelerini kullandı.

(Asker Serter Taş'ın ailesi, bir an önce oğullarına kavuşmak istediklerini söyledi)

‘OĞLUMUZUN IŞİD TARAFINDAN KAÇIRILDIĞINI SİZİN HABERİNİZLE ÖĞRENDİK'

Iğdır'ın Aralık ilçesine bağlı Aşağı Eratan köyünde oturan baba Taş, Sputnik'le röportajında "Sizin haberinizle IŞİD tarafından kaçırıldığını öğrendik" deyip şunları anlattı: "Oğlum 5 aylık askerdi, 21 yaşında ve bekar. En büyük oğlum, askere giden ilk çocuğum. Toplam 6 çocuğum var. Diğer çocuklarım da çok korkuyorlar abileri için. Annesi de çok üzgün. Oğlumun kaçırılmasından 4 gün önce konuştum bana ayın 10'unda izne geleceğini söyledi. Oğlum kaçırıldıktan bir gün sonra Iğdır Valisi, ilçe kaymakamımız ve alay komutanımız evimize gelerek oğlumuzun kaçırıldığını söylediler. Ama kimin kaçırdığını söylemediler. Sizin haberinizle IŞİD tarafından kaçırıldığını öğrendik."

Çocuğunun bir an önce kurtarılmasını isteyen baba Taş, "Çocuğumuzun kurtarılmasını istiyoruz. Kurtarılmasını bekliyoruz, dua ediyoruz. Çok perişan haldeyiz. Çok kaygılıyız ve korkuyoruz. Bir an önce çocuğuma kavuşmak istiyorum" diye konuştu.

Odatv.com

banner229
Son Güncelleme: 08.09.2015 00:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol