banner200
banner222
04 Aralık 2012 Salı 11:00
MİT dosyası, Savcı Özcan’dan da alındı
banner188
banner213
banner230
 Savcı Sadrettin Sarıkaya’nın yerine görevlendirilen Adem Özcan da soruşturmadan alındı. Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan’ın soruşturma dosyasını resmi yazı ile Özcan’dan istediği ve dosyanın kendisine teslim edildiği belirtildi. Takipsizlik kararı vermediği için Savcı Adem Özcan’ın soruşturmadan el çektirildiği iddia edildi.

Savcı Sadrettin Sarıkaya, KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski MİT Müsteşarı Emre Taner ve yardımcısı Afet Güneş ile birlikte halen görevde bulunan 2 MİT mensubunu 7 Şubat 2012 tarihinde ifadeye çağırmıştı. Bu işlemin ardından soruşturmaya bakan Sarıkaya’ya dosyadan el çektirildi. Sarıkaya yerine soruşturmaya özel yetkili savcı Adem Özcan görevlendirildi. Özcan, MİT Kanunu’ndaki değişiklik gereği Başbakanlık’tan mart ayında soruşturma izni istedi. Ardından yeni kanunla özel yetkili savcılık kaldırıldı. İzin yazısında imzası bulunan Özcan’a, özel yetkili savcılığın yerine kurulan Terörle Mücadele Savcılığı’nda görev verildi. Özcan, Hakan Fidan hakkındaki soruşturmayı sürdürmeye ve Başbakanlık’tan izin verilmesini beklemeye devam etti.

     Yaklaşık 9 aydır Başbakanlık’ın izin yazısına cevap vermediği soruşturmada görev değişikliğine gidildi. Alınan bilgiye göre TMK 10. madde ile görevli Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan, geçtiğimiz hafta resmi yazı ile 5 MİT görevlisi hakkında açılan soruşturma dosyasını istedi. Bu yazı üzerine Özcan, geçtiğimiz çarşamba günü soruşturma dosyasını klasörlerle birlikte Erdoğan’a teslim etti. Söz konusu soruşturmayı Oktay Erdoğan ya kendisi yürütecek ya da terör suçlarına bakan başka bir savcıyı görevlendirecek. Oktay Erdoğan’ın MİT dosyası için takipsizlik kararı verilmesini istediği ancak savcı Özcan’ın bunu reddederek, Başbakanlık’tan istenilen izne cevap beklediğini söylediği öğrenildi. Özcan’ın bu talebe uymaması üzerine Erdoğan’ın dosyayı kendisinden aldığı iddia edildi.

Zaman

banner229
Son Güncelleme: 04.12.2012 11:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol