banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Ocak 2016 Cumartesi 14:17
Milyonlarca lira ile sırra kadem bastı!
banner188
banner213
banner230

Mustafa Akaydın tarafından görev süresi boyunca hiçbir sözleşme olmadan elektronik kart sistemini işletmesine göz yumulan A-kent firması giderayak son bir vurgun daha yaptı. Firma vatandaşların kartlarında kalan milyonlarca lira ile sırra kadem bastı.

Antalya’da 2010 yılından 2015 yılına kadar hiçbir sözleşme ve hukuki dayanağı olmadan toplu taşıma da kullanılan elektornik kart sistemini işleten Akent firması eşine az rastlanacak bir vurguna imza attı. Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın’ın sözleşmesiz olarak yıllarca toplu taşımada kullanılmasına izin verdiği halk kartın, hukuksuz bir şekilde kullanımına vatandaşın ve toplu ulaşım esnafının zorunlu bırakılmasının ardından firma vatandaşların kartlarında kalan on milyonlarca lira ile kayıplara karıştı. Kart bilgilerini büyükşehir belediyesi ile de paylaşmayan firma vatandaşların kartlarına yüklediği milyonlarca lira ile sırra kadem bastı.

VURGUNUN BOYUTU HESAPLANAMIYOR

Sözleşmesi ve hiçbir hukuki dayanağı olmayan firma bilgileri paylaşmadığı için vatandaşların kartlarına yükledikleri ancak kullanmadıkları paraların toplamda ne kadar tuttuğu tam olarak hesaplanamıyor. Büyükşehir Belediyesi kimin kartında ne kadar para olduğunu Halkkart yetkilileri bildirmediği  için vatandaşlara yardımcı olamamanın çaresizliğini yaşıyor.

PARALARI AKAYDIN ÖDESİN

Paralarını alamayan vatandaşlar A-kent firmasının kapısına dayandı. Ancak hiçbir firma yetkilisine ulaşamadı. Firmanın yaptığı vurgunun sorumlusu olarak Akaydın’ı gören Antalyalılar kartlarında kalan paraları Akaydın’ın ödemesini istedi. Antalyalılar eski belediye başkanına “Hak Kartınla Halkı Perişan Ettin” diye tepki gösterdi.

Mustafa Akaydın’ın elektronik bilet sisteminde yaptığı usulsüzlkler nedeni ile ağır ceza mahkemesinde yargılandığını hatırlatan bir vatandaşlar “O Vekilolup kendisini kurtardı olan Antalyalıya oldu. 2 sene sözleşmesi olmadan bu karta bizi mahkum etti. Trilyonları alıp kaçanlara bizi mağdur ettirdi” dedi.

“MUHATAP BULAMIYORUZ”

Emekli Ali Kara, 3 adet kartının olduğunu belirterek, “ Kartlarımda 30 liram var. Paramın geri verilmesini istiyorum. Şimdi hangi otobüse binsem bu kart geçmiyor. Paramızın tahsili için şirkete geldik ama kapı bize duvar oldu. İçeride kimse yok muhatap bulamıyoruz. Bize desinler ki kardeşim bu parayı vermiyorum. Bende ona göre hareket edeyim. Mahkeme veya tüketici haklarına başvuru yapayım. Davamı açayım. Muhatabım kim. Ben paramı bu şirkete yatırdım” dedi.

“MAHKEMEYE GİDECEĞİZ”

Ailecek şuan kartlarında 50 lira bir miktar olduğunu kaydeden Hasan Aynalı, “ Kartlarımdaki paraları almak için geldim. Ama kapı duvar. Kiminle görüşeceğiz. Muhatabımız şirket ama görüşemiyoruz. A-Kent parasını yatırdık ama geriye paramızı alamıyoruz. İşin sonu tüketici mahkemesine gidecek. Şimdi otobüse biniyoruz, kaptan emekli olduğumuz için 1 lira ver geç diyor. Ama nereye kadar sürecek böyle. Kartta para ve geri alamıyorsun. Mağdur olduk” şeklinde konuştu.

Emekli Mustafa Sarıca, eşi ve kendisinin kartında 33 liralık para kaldığını ifade ederek, “ Kartların içindeki parayı alacak bir ilgili bulamıyorum. Haklarımı sonuna kadar arayacağım. Şirkete geldim ama muhatap bulamıyorum. Paramı istiyorum. Antalya’nın merkez nüfusu yaklaşık 1 milyon. En az 500 bin kişinin kartı var. İçinde en az 10 lirası olsa  5 milyon para yapar. Nerede bu paralar. Dolandırıcılık değil mi bu?. Hakkımı kanunen arayacağım” dedi.

“ÇOCUKLARIMIN SİMİT PARASI”

İnşaat işçiliği yapan Murat Kaya, ellerindeki kartın sık sık isminin değiştiğini hatırlatarak, “ O zamanki kart değişiminde param gitmişti. Şuan çocuklarımla birlikte evde 4 kartımız var. Çocuğumun simit parasını A-Kent’e yatırdım. Kartın içindeki paraları şuan alamıyorum. Sorumlular nerede. Bizimle kim ilgilenecek. Kanunun yetkili yere başvurumuzu yapacağız” şeklinde konuştu.

Tevhik Lamal ise öğrencileri temsil ettiğini belirterek, “ İndirimli kartlar kullanıyoruz. Bu kartları yükleme yapıldı ama sağlıklı olarak kullanamadık. Kartlara ücret verdik ve içinde öğrenci olduğumuz için ciddi yükleme miktarı var.  İlgili şirkette paraların geri ödenmesi için muhatap bulamıyoruz. Şirket ödemeyecekse, bu paralarımızı bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ödesin. Şuan ne yapacağımızı bilemiyoruz”  dedi.

ANT KART ÖDEMİŞTİ

Halkkarttan önce kullanılan Ant Kartı işleten firma vatandaşların kartlarında kalan bakiyelerini kuruşu kuruşuna kadar ödemiş ve son kart sahibinin parasını ödedikten sonra Ant Kart sistemini kapatmıştı.

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 23.01.2016 14:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol