banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
15 Ocak 2016 Cuma 17:28
Meteorolojiden yurt genelinde

ANKARA

Yurdun hafta sonu Orta Akdeniz üzerinden doğacak yağışlı cümle ile alışveriş günü Balkanlar üzerinden doğacak soğuk havanın etkisine girmesinin beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden meydana getirilen açıklamada, cumartesi haset ülkenin büyük ortak bölümünün kurak geçeceği, Trakya, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de evcil boğanak yağmurların görüleceği tabir edildi. Rüzgarın güneyli yönlerden Marmara ve Ege'de sert ve toprak arsa çelimsiz süreli sıkıntı biçiminde eseceği tahmininde bulunuldu.

Yurdun günindi kesimlerinde alışveriş haset görülmesi muhtemel yağışların Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Antalya'da çok sert ve toprak arsa alevlenmiş rahmet ile boğanak biçiminde olabileceği belirtildi. Öğle saatlerinden itibaren Trakya'nın batısında görülebilecek karla alengir rahmet ve kar yağışlarının akşam saatlerinde Marmara geneline yayılacağı, rüzgarın güneyli yönlerden batı, iç ve yıldız kesimlerde sert ve toprak arsa sıkıntı biçiminde esmesinin beklendiği kaydedildi.

Yurdun büyük ortak bölümünde pazartesi meydana doğacak yağışların, Orta ve Doğu Akdeniz'de sert boğanak ve gök gürültülü boğanak yağmur, Marmara'nın güney ve doğusu ile giderek İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Batı Karadeniz'in batısı ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında kuvvetli, toprak arsa derin kar yağışı biçiminde olabileceği belirtildi. Rüzgarın kuzeybatı kesimlerde şimalli yönlerden, güneybatı ve iç kesimlerde güneyli yönlerden sert ve sıkıntı biçiminde esmesi bekleniyor.

Ege ve Marmara'nın batısı haricinde salı haset Türkiye genelinin yağışlı geçeceği, yağışların Doğu Karadeniz ve Akdeniz kıran kesimleriyle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, öteki yerlerde kar biçiminde olabileceği tahmini yapıldı.

Hava sıcaklıklarının hafta sonu Türkiye genelinde artması, hafta gene itibaren günindi kesimlerden başlayarak yurdun iç, günindi ve yıldız kesimlerinde hissedilir derecede azalması beklendiği belirtildi.

İstanbul'da alışveriş haset kar bekleniyor

İstanbul'da cumartesi haset muhtemel sert lodosun arkası sıra alışveriş günü sert boğanak rahmet biçiminde görülecek yağışın, akşam saatlerinden itibaren şehrin batısından başlayarak karla alengir rahmet ve esmer dönüşeceği, kar yağışının aralıklarla salı akşamına denli iç ve yüksek kesimler özellikle kazanmak üzere evcil yerine can alıcı olabileceği tahmininde bulunuldu.

Kentte hafta sonu 15 dereceye denli yükselecek hava sıcaklığının pazartesi günü hissedilir derecede azalarak bakir dereceye denli düşmesi beklendiği tabir edildi.

Muhabir: İlkay Güder, Mehmet Tosun

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 15.01.2016 17:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177