banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
11 Nisan 2016 Pazartesi 15:34
Merkez Bankasının yeni başkanı belli oldu
banner188
banner213
banner230

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya'nın toy Merkez Bankası Başkanı olmasını öngören kararname imzaya açıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun emriyle Bakanlar Kurulunda imzaya oluşturulan kararname, Merkez Bankasında Başkan Yardımcılığı vazifesini yürüteç Çetinkaya'nın toy başbuğ adına atanmasını içeriyor.

Murat Çetinkaya kimdir

Çetinkaya, 1976 senesinde doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve koşa anne ense programı kapsamında bire bir üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde faziletli lisansını bitiren Çetinkaya, halen bire bir üniversitede arsıulusal finans/ekonomi-politika dalında doktora çabuk çalışmasını sürdürüyor.

Bankacılık yaşamına Albaraka Türk Katılım Bankasında başlamış olan Çetinkaya, arsıulusal bankacılık ve hazne sahalarında türlü görevlerde bulundu. Çetinkaya, 2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankasında bitmeme etti. Türkiye Halk Bankasında, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonra Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı adına fariza fail Çetinkaya, bu zamanda aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin de bulunmuş olduğu bankanın türlü iştiraklerinde, dalavere yerleşmiş üyesi adına da fariza aldı.

Çetinkaya, 2008 yılından, Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ'de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı adına fariza yaptı.Murat Çetinkaya, 29 Haziran 2012'den itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı adına fariza yapıyordu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 11.04.2016 15:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol