banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
10 Ekim 2017 Salı 11:22
Meriç Nehri'nin 'sigortası' son düzlükte

EDİRNE- SALİH BARAN

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Meriç Nehri'nin taşmasını önlemek amacıyla hazırlanan ve "Kanal Edirne" olarak bilinen Karaağaç Tahliye Kanalı Projesi'nde sona yaklaşıldı.

Taşkın anında suyun bir kısmını yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki kanal aracılığıyla akıntının rahat sağlanacağı yere kadar taşıyacak ve kent merkezini taşkından koruması planlanan "Kanal Edirne" adlı proje kapsamındaki çalışmalar sürüyor.

Tahliye kanalı sayesinde, Meriç Nehri'nde debi arttığı zamanlarda ırmak yatağının daraldığı kısımlarda oluşacak geri tepmenin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projesinde açılması planlanan 7 bin 800 metre uzunluğunda kanalın tamamına yakınının kazıldığını belirterek, Kanal Edirne'nin taşkın anında "sigorta" görevi göreceğinin altını çizdi.

Kanal Edirne'nin idare imkanlarıyla yapımının devam ettiğini, Meriç Nehri yatak temizliği ve tahkimatı işlerinin de yüklenici marifetiyle yürütüldüğünü aktaran Acu, "Çalışmalar tamamlandığında, Meriç Nehri'nin Arda Nehri ile birleştiği noktada meydana gelebilecek 2 bin 562 metreküp/saniye debinin bin 789 metreküp/saniyelik kısmının nehrin ana yatağından ve 773 metreküp/saniyelik kısmının da Kanal Edirne'den geçirilerek Edirne il merkezinde oluşabilecek 500 yıl tekerrürlü taşkın debilerinin kontrollü bir şekilde yerleşim yerlerinin mansabına iletilmesi sağlanacaktır." diye konuştu.

Kanal bölgenin havasını değiştirecek

Acu, Kanal Edirne Projesi'nin 45 iş makinesiyle kazı çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, kanal kazılarının yüzde 95'lik kısmının bittiğini bildirdi.

Kanal kazılarının gelecek ay içerisinde bitirilmesinin hedeflendiğini belirten Genel Müdür Acu, şöyle devam etti:

"Kanal Edirne Projesi'nde şu an itibarıyla DSİ makine parkına ait 45 iş makinasıyla kazı çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Projede fiziki gerçekleşme yüzde 75 seviyesinde olup kanal kazıları yüzde 95 tamamlandı. 2018 yılında sedde imalatı çalışmalarına başlanılacak. Projeye göre kanal üzerinde yaya ve araç geçişleri için 5 adet köprü bulunmakta. Bu köprülerden 4'ü bitirilmiş olup 1'inin de bu yıl içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Kanalda günlük 4 bin 500 metreküp kazı yapılmakta olup kalan kazının kasım ayı sonu itibarıyla bitirilmesi hedeflenmektedir."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 10.10.2017 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol