banner200
banner222
10 Aralık 2012 Pazartesi 00:39
Mehmet Ağar'a 12 Eylül işkencelerinden soruşturma
banner188
banner213
banner230
 12 Eylül dönemindeki işkence vakalarından sorumlu olanlara yönelik soruşturma hızlandı. Taraf Gazetesi'nden Aysun Yazıcı'nın yaptığı habere göre bu kapsamda ilk olarak dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü 2. Şube Müdürü Mehmet Ağar soruşturulacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilişkili olarak dönemin İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Nejdet Üruğ, İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1. Şube Müdürü Tayyar Sever, Kadıköy Emniyet Müdürlüğü Başkomiseri İbrahim Şahin ve polis memuru Bayram Kartal hakkında da soruşturma başlattı. 


29 Temmuz 1981 tarihinde gözaltına alınan Süleyman Cihan’ın bir apartmanın beşinci katından atlayarak intihar ettiği iddialarına inanmayan ailesi, gerçeğin peşine düştü. Aile, 13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı’ndan rapor aldı. Raporda, Cihan’ın intihar etmediği, öldürüldükten sonra altıncı kattan atıldığı ve çok sayıda kemiğinin kırıldığı tesbit edildi. Bunun üzerine harekete geçen aile, Susurluk hükümlüsü Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu bir grup emniyet görevlisi hakkında Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 


BİR İLK OLUCAK

Suç duyurusunu dikkate alan Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, görevsizlik kararıyla dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dosyayı dikkate alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise Nejdet Üruğ, Mehmet Ağar, Tayyar Sever, İbrahim Şahin ve Bayram Kartal, Mehmet Yetiş hakkında 12 Eylül döneminde “görevi ihmal ve işkence yapmak” suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Başsavcılığın, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazarak Aydın Yenipazar Cezaevi’nde bulunan Susurluk hükümlüsü Mehmet Ağar’dan talimatla ifade alması bekleniyor. Söz konusu soruşturmaya ilişkin dava açılırsa, 12 Eylül işkencelerinin yargılanması bakımından bir ilk yaşanacak.

Bu arada 12 Eylül döneminde sıkıyönetim savcısı olarak görev yapan Hâkim Yüzbaşı Erdoğan Savaşeri ve Hâkim Kıdemli Albay Durmuş Akşen için de gerekli işlemlere başlandı. Ancak soruşturmanın Sıkıyönetim Askerî Savcılığı’nın görev ve yetkisi kapsamında olduğu belirtilerek şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

Radikal

banner229
Son Güncelleme: 10.12.2012 00:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol