banner200
banner222
29 Nisan 2013 Pazartesi 16:44
Mehmet Ağar tahliye oldu
banner188
banner213
banner230
Susurluk davası kapsamında yargılanıp 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ağar, 1 yıllık hapis hayatının ardından “denetimli serbestlik” çerçevesinde tahliye edildi. Aydın’ın Yenipazar Cezaevi’nde 1 yıldır yatan Ağar, son çıkan 4. Yargı Paketi kapsamında avukatının yaptığı başvuru sonucu serbest bırakıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Mehmet Ağar’ı “Susurluk Davası” kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu” iddiasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırmış, bu ceza onanmıştı. Ağar’ın infaz kanunu gereği 1 yıl daha hapis yatması gerekiyordu. Ağar’ın son çıkan 4. Yargı Paketi kapsamında tahliye olup olmayacağı tartışılıyordu. Avukatı Ağar’ın “denetimli serbestlik” şartıyla serbest bırakıldığını bildirdi.

Bugün saat 11.00'de tutulduğu cezaevinden tahliye edilen Ağar'ın ailesinin yanına gittiği öğrenildi.

BAKANLIK TAHLİYE DEĞİL AÇIK CEZAEVİ DEDİ

Bu arada Adalet Bakanlığı  da 'tahliye değil açık cezaevi' açıklaması yaptı. Ağar'a bugün açık cezaevi hakkı tanındı, yani açık cezaevine ayrıldı. Bu kararla birlikte, denetimli serbestlik kapsamında bırakıldı. Düzenlemeye göre; açık cezaevinde bulunan veya açık cezaevinde kalma hakkını kazanan mahkumlardan salıverilmelerine 1 yıl kalanlar, belli şartları taşıma kaydıyla gündüzleri kamuya yararlı işlerde çalışıp, akşamları cezaevine dönmek yerine evlerine giderek cezalarını tamamlayabilecek. Bu durumda Ağar'ın kamuya yararlı bir işte çalışıp çalışmayacağı netlik kazanmadı....

YA KAMU HİZMETİNDE ÇALIŞACAK YA DA İMZA VERECEK

Şimdi Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Ağar'ın kamu yararında bir işte mi çalışacağına yoksa düzenli olarak polis merkezinde imza mı vereceğine karar verecek.

YAKINLARI TAHLİYE OLACAĞI HABERİNİ YALANLAMIŞTI

Denetimli serbestlikle ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Susurluk Davası’ndan aldığı hapis cezasını Yenipazar Kapalı Cezaevi’nde çeken DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın bu ay içinde tahliye olacağı haberleri yakınları tarafından yalanlanmıştı.

Ankara Özel Yetkili 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 Eylül 2011 tarihinde 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Demokrat Parti eski Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın avukatları kararı temyize gönderdi. Ancak Yargıtay cezayı onadı. Bunun üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri ve Adalet Bakanlığı da yapan Mehmet Ağar’ın hapis cezasını Aydın’ın Yenipazar İlçesi’ndeki Kapalı Cezaevi’nde çekmesine karar verildi. K-1 Tipi olan cezaevindeki mahkumlar başka cezaevlerine nakledildi. Ardından da tadilat yapılan cezaevi, Yüksek Güvenlikli Cezaevi haline getirilip, buraya da yeni müdür atandı. Mehmet Ağar, 25 Nisan 2012 tarihinde hapis cezasını çekmek üzere Yenipazar’a geldi. Büyük bir kalabalık tarafından karşılanan Ağar, cezaevine girdikten sonra da tadilatlar devam etti. Diğer mahkumların Ağar’ın bulunduğu bölüme ulaşamaması için özel bölümler inşa edildi ve cezaevi çevresindeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Cezaevindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından, diğer cezaevlerinden bazı mahkumlar Yenipazar Kapalı Cezaevi’ne getirildi.

ÜNLÜ İSİMLERİN AKININA UĞRADI

Cezaevi yakınına helikopter pisti de inşa edilirken, Mehmet Ağar’ı, aralarında Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Ak Parti Milletvekili Hakan Şükür, işadamı Mustafa Koç, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, futbolcu Arda Turan, Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Haluk Ulusoy, gazeteci Hıncal Uluç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Galataray eski Başkanı Adnan Polat ve işadamı Ferit Şahenk gibi birçok ünlü isim ziyaret etti.

Ağar'dan ilk yorum: Görevimi tamamladım

Tahliye olan Susurluk davasından hükümlü eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, "Bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet 'gel' dedi geldik, 'git' dedi gittik" dedi.

Ağar, Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesindeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıl olması gereken cezanın bir yılını bitirdikten sonra herkesin istifade ettiği Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerinden yararlanarak serbest kaldığını ifade etti.

Cezaevinde kaldığı süre boyunca yurdun her köşesinden binlerce kişinin kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Ağar, "Hepsine şükran borçluyum, gönülden teşekkür ediyorum. Dediğim gibi başlangıçta girerken, bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet 'gel' dedi geldik, 'git' dedi gittik. Şu anda yapacağımız 76 milyon gibi sade bir vatandaş gibi ailemle, çocuklarımla, torunumla yaşamaktır" dedi.

Bu süreçte kendisine yakınlığını esirgemeyen milletin tüm fertlerine, dostlarına teşekkür eden Ağar, "Umudumuz odur ki, Türkiyemizin geleceği bugününden daha iyi olacaktır. Bizim gönlümüzden geçen samimi temennimiz budur, Allah milletimizin, memleketimizin yardımcısı olacaktır, buna da gönülden inanıyoruz" diye konuştu. (AA)

DAVANIN GEÇMİŞİ

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak” suçundan yargılandı.

Danıştay 1. Dairesi, Ağar'ın, “cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek” suçu yönünden lüzum-u muhakemesine, eylemine uyan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “suç işlemek için örgüt kurmak” başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar vermişti.

Danıştay İdari İşler Kurulu da 1. Daire'nin kararını onayarak dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

Mehmet Ağar'ın “vali” statüsünde olduğu gerekçesiyle dosya Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde görüşülmüştü.

Ağar'ın, isnat suç tarihinde “Emniyet Genel Müdürü” olduğuna işaret eden daire, “görevsizlik” kararı vererek dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti.

Dosyanın gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, “görevsizlik” kararı vererek dava dosyasını, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ı “Susurluk Davası” kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu” iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle onamıştı.Hürriyet
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2013 16:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol