banner200
banner222
28 Aralık 2012 Cuma 12:35
Meclis'te sır eşyalar...ök
banner188
banner213
banner230
 Cumhuriyetin ilk yıllarında verdiği kararları tartışmalara yol açan ancak arşivleri TBMM'de gizli tutulduğu için incelenemeyen 55 bin kişinin yargılandığı, bin 300 kişinin idam cezasına çarptırıldığı İstiklal Mahkemeleri zabıtlarının kamuoyuna açıklanması yönündeki çalışma sürerken açılan mühürlü çuvallardan ilginç eşyalar çıkmaya devam ediyor. Daha önce çuvallardan bot, köstekli saat, mektup, kitap türü eşyalar çıkmışken, açılan yeni çuval ve kutulardan o dönemde giyilen kaftana benzeyen uzun erkek elbiseleri çıktı. 

Aralarında İskilipli Atıf Hoca'nın da bulunduğu, İstiklal Mahkemeleri tarafından yargılanan, evleri basılan ya da asılan kişilere ait olabileceği tahmin edilen kişisel eşyaların sahiplerine ilişkin kayıtlara ulaşılabilirse, mirasçılarına eşyaların iadesi yapılacak. Dosyalar arasında İzmir Suikasti, Menemen olayı, Şeyh Sait isyanı gibi davaların tutanakları da bulunuyor. 

Mahkemeye asılan "İstiklal Mahkemesi, mücâhedesinde yalnız Allah'tan korkar" tabelası da arşivde duvar kenarına konuldu. 

STAR
banner229
Son Güncelleme: 31.12.2012 06:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol